Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bydgoszcz

Na czym polega awaryjne otwieranie zamków?

Zamki towarzyszą nam na co dzień: wychodząc z domu zamykamy drzwi, następnie otwieramy samochód lub odpinamy rower, czasem też otwieramy biuro czy sklep. Może się jednak zdarzyć, że awaria jednego z nich zepsuje nam cały dzień. Bywa, że nie pozostaje nam nic innego, niż zadzwonić po ślusarza zajmującego się awaryjnym otwieraniem zamków. Jak wygląda taka usługa?

Czy awaryjne otwieranie zamków jest legalne?

Osoba postronna mogłaby pomylić ślusarza z włamywaczem – dziwne grzebanie w zamkach zawsze wydaje się podejrzane. Do tego ślusarze posługują się tymi samymi narzędziami, co złodzieje, czyli wytrychami. Jak więc otwieranie zamków może być legalne?

Odpowiedź jest prosta – ślusarze jako jedyne osoby w Polsce mają prawo posiadać wytrychy, a osoba zlecająca awaryjne otwieranie zamków musi udowodnić, że jest uprawniona, by wejść do domu lub samochodu. Tym niemniej należy zachować ostrożność i zlecić wykonanie usługi legalnie działającej firmie. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia drzwi, a w najgorszym wypadku ryzykujemy udostępnienie mieszkania nieupoważnionym osobom.

Jak bezpiecznie zlecić awaryjne otwieranie zamków?

Najlepiej oczywiście unikać sytuacji, gdy taka usługa jest konieczna, warto więc dbać o dobry stan techniczny zamków i mieć np. zapasowy komplet kluczy u rodziny. Jeżeli jednak nie uda się zapobiec awarii, warto poszukać sprawdzonej firmy. Przykładowo, gdy wpiszemy w wyszukiwarkę „otwieranie zamków Kraków” zobaczymy całą listę zakładów ślusarskich. Najlepiej skorzystać z usług doświadczonych firm, takich jak https://zamki.sos.pl/uslugi/awaryjne-otwieranie/. Będziemy mieć wtedy pewność, że usługa zostanie wykonana sprawnie i fachowo, a ewentualny nowy zamek będzie działać bez zarzutu.

Najlepiej przed wezwaniem ślusarza przygotować niezbędne dokumenty, czyli dowód osobisty z meldunkiem w mieszkaniu, a jeżeli go nie posiadamy – inny dokument poświadczający uprawnienie do korzystania z lokalu. Dlatego warto oprócz kluczy trzymać u najbliższej rodziny kopię meldunku lub aktu własności – dzięki temu w miarę szybko dostaniemy się do zamkniętego mieszkania.