Skuteczność sprzedaży przez telefon

Rozwój cywilizacji, a szczególnie wynalezienie telefonów stacjonarnych i komórkowych pozwolił na zwiększenie możliwości komunikacji międzyludzkiej. Większość osób telefon komórkowy porównują z bielizną, ponieważ w obecnych czasach bez telefonu ani rusz. W dzisiejszych czasach telefon komórkowy stał się podstawowym wyposażeniem każdego tak zwanego cywilizowanego człowieka. Telefon stał się podstawą w każdym biurze oraz w każdej kieszeni, dlatego coraz więcej handlowców decyduje się na sprzedaż przez telefon oferowanych przez dane przedsiębiorstwo produkty, czy też usługi. Sprzedaż może odbywać się na różne sposoby. Tego typu działania dają szereg korzystnych możliwości wykazania się kreatywnością. Możemy wyróżnić sprzedaż internetową oraz sprzedaż przez telefon. Kontakt telefoniczny z klientem nie należy do łatwych, ponieważ przeświadczenie, że sprzedaż telefoniczna jest przez klienta postrzegana w sposób bardzo negatywny.

Skuteczna strategia

Wraz z rozwojem technologii, coraz częściej sprzedaż telefoniczna jest na topie na polskim rynku. Warto wspomnieć, że sprzedaż przez telefon nie należy do najprostszych form kontaktowania się z klientami. Czynność taka wymaga od każdego dobrego przygotowania oraz odpowiednich predyspozycji i cierpliwości. Nie każdy może podjąć się pracy, w której odbywa się sprzedaż przez telefon. Osoby decydujące się na podjęcie takowej pracy muszą cechować się wysokimi umiejętnościami komunikacyjnymi oraz umiejętnościami prowadzenia rozmów z klientami. Każdy popełniony błąd może być główną przyczyną utraty jednego lub grona klientów, a także utraty pozytywnego wizerunku całej firmy.

Porady sprzedaży przez telefon

Sprzedaż przez telefon należy rozpocząć od poznania klienta. Warto dowiedzieć się, z kim będziemy się kontaktować, czym się dana osoba zajmuje. W przypadku kontaktu z firmą, należy zaczerpnąć informacje na temat danej działalności, które można wykorzystać w trakcie rozmowy i negocjacji. Trzeba wiedzieć, że im więcej wiemy o danym kliencie, tym większą mamy nad nim przewagę. Porady sprzedaży przez telefon są bardzo korzystne, ponieważ dzięki nim możemy pozyskać nowych klientów. Zaczynając rozmowę z każdą osobą, należy poinformować skąd mamy jego numer. Takie zachowanie może wzbudzić w takiej osobie spore zaufanie, które jest bardzo przydatne w dalszej rozmowie. Dużym atutem rozpoczęcia rozmowy przez telefon jest zapytanie się, czy jest to odpowiedni moment na krótką rozmowę. Jeśli klient odpowie, że nie obecnie nie ma czasu rozmawiać, to z grzeczności należy zapytać, kiedy możemy ponownie się z nim skontaktować. Kolejnym istotnym atutem jest przedstawienie celu rozmowy.

Rozmowa telefoniczna powinna być precyzyjna, związana z konkretną i oferowaną rzeczą. Wysoka kultura osobista, pozytywna energia oraz pewność siebie to główna cecha, aby nasza sprzedaż przez telefon była skuteczna i cieszyła się pozytywnym uznaniem. Cała rozmowa z klientem nie powinna trwać więcej niż 10 minut. Dlatego w tak krótkim czasie powinniśmy zrobić jak najlepsze wrażenie, zainteresować klienta, zwrócić jego uwagę oraz dostarczyć mu jak największą ilość informacji o danym produkcie, czy też usłudze. Pierwsze kilka sekund rozmowy to jedyna szansa, aby zainteresować naszego potencjalnego klienta ofertami. Takie oto podział sprzedaży przez telefon może być najskuteczniejszym rozwiązaniem w nowoczesnym handlu.