Namioty wojskowe wbrew obiegowej opinii mogą być doskonałym rozwiązaniem do przechowywania ekwipunku lub jako sypialnia dla żołnierzy, niezależnie od pogody. Warto przyjrzeć się bliżej specyfikacji namiotów wojskowych, aby docenić ich walory użytkowe pod tym względem.

Konstrukcje namiotowe muszą być z założenia na tyle odporne i wytrzymałe, aby służyły przez wiele lat. Ciągły montaż oraz demontaż namiotów może wpłynąć na ich wytrzymałość, aczkolwiek w bardzo małym stopniu. Wydawać się więc może, że to właśnie ekspozycja na warunki atmosferyczne jest główną kwestią o jaką dość często martwi się właściciel takiego obiektu tymczasowego. W gruncie rzeczy te obawy są jednak nieuzasadnione, ponieważ obecna technologia produkcji namiotów do zadań specjalnych jest na tyle zaawansowana i rozwinięta, że są one w znacznym stopniu przystosowane do tego, aby opierać się niekorzystnej pogodzie.

Największą obawę, a wręcz grozę, budzi grad. Po upalnym dniu może być całkiem nieprzyjemną niespodzianką i zupełnie niespodziewany. Wytrzymałość płacht, które stosuje się do okrycia namiotów polowych wojskowych jest na tyle duża, że jest w stanie oprzeć się uderzeniom o zewnętrzną warstwę. Mogą co prawda powstać jakieś mikrouszkodzenia, ale dodatkowo wzmocniony dach może stanowić barierę w pełni bezpieczną dla ludzi przebywających w środku takiego namiotu. Tym samym zwykły deszcz również nie stanowi problemu, a warto jeszcze dodać, że odpowiednie umiejscowienie wywietrzników w namiocie wpływa na to, że wilgoć nie gromadzi się w środku, a jest wypychana na zewnątrz. Jest to niezwykle ważne, aby utrzymać komfortowe warunki wewnątrz całego obszaru namiotowego. Na jeszcze jedno zdanie zasługuje kwestia związana z opadami śniegu. Rzadko dochodzi do sytuacji w której namiot jest użytkowany przez cały rok, szczególnie w przypadku namiotów wojskowych, ale zdarzają się takie przypadki, więc warto wiedzieć, że śnieg również nie stanowi problemu dla takiej konstrukcji tymczasowej. Należy w tym miejscu dodać jeszcze, że uzyskano to głównie dzięki spadzistej konstrukcji dachu, wpływa to na sposób w jaki śnieg nie zalega na górnej powierzchni obiektu, ale naturalnie zsuwa się, tym samym nie doprowadzając do sytuacji w której mogłoby dojść do przeciążenia całego obiektu. Nie ma tutaj znaczenia też kwestia czy użyto dachu jednospadowego czy dwuspadowego, tak samo skutecznie jest to tutaj rozwiązane.

Namiot wojskowy na każdą pogodę

Jeśli już odporność pogodowa w wojskowych namiotach polowych została wyjaśniona to warto jeszcze pomyśleć o stworzeniu odpowiedniego mikroklimatu we wnętrzu. Nie muszą to być bardzo komfortowe warunki dla żołnierzy stacjonujących i przystosowanych do spania nawet pod gołym niebem, ale trzeba też pomyśleć o kontyngencie w perspektywie tego, że są tam też cywile, medycy, dowódcy, którzy niekoniecznie chcą przebywać w niekomfortowych warunkach, a wręcz wymagają, aby te warunki były dla nich na tyle odpowiednie, aby nie złapać jakiejś choroby. Kompleksy namiotowe składają się z namiotów użytkowanych do różnorakich celów, więc jest to w pełni uzasadnione, aby rozważyć wiele różnych zastosowań. Aby stworzyć i utrzymać odpowiednio komfortowy mikroklimat należy zastosować odpowiednie klimatyzatory lub nagrzewnice. Są one specjalnie przystosowane do działania w takich, polowych warunkach i skutecznie pozwalają na utrzymanie odpowiedniej temperatury w obiektach namiotowych. Są to urządzenia, które mogą działać bez prądu, np. nagrzewnice olejowe lub węglowe, ale również dzięki podłączeniu do agregatów prądotwórczych można stosować bez przeszkód klimatyzatory elektryczne.