Co warto wiedzieć przed zakupem kominka?

Na prawidłowy wybór rodzaju kominka wpływa mnóstwo zmiennych. Udział w wyborze mają również nasze własne zapotrzebowania, których spełnienie w pełni nas usatysfakcjonuje. Jeżeli chcesz wiedzieć co warto wziąć pod uwagę wybierając odpowiedni kominek – koniecznie przeczytaj poniższy artykuł!

Funkcja naszego kominka

Przede wszystkim warto wiedzieć, że wybór konkretnego kominka nie wiąże się tylko i wyłącznie z funkcją grzewczą takiego rozwiązania. Współczesne rozwiązania kominkowe wybiera się również, a często głównie, ze względów estetycznych takiego urządzenia. W zależności od naszej aranżacji możemy zdecydować się na niezwykle różnorodne pod względem budowy kominki domowe. W taki właśnie sposób kominki otwarte z widocznym paleniskiem świetnie sprawdzą się w bardziej klasycznych i tradycyjnych aranżacjach. Szukając czegoś nowoczesnego możemy postawić na kominki z wkładem stalowym. Nie tylko będzie to rozwiązanie estetyczne, ale również będzie pełniło funkcję grzewczą. Jeśli poszukujesz kominka na terenie Wrocławia, zajrzyj na https://www.komineczki.com.pl/

Parametry wkładu kominkowego

Warto wiedzieć również, że każdy wkład kominkowy ma swoje własne parametry, które pozwalają skutecznie i w sposób satysfakcjonujący dogrzewać lub ogrzewać pomieszczenie czy mieszkanie. Głównym parametrem jest tutaj moc grzewcza wkładu kominkowego. Jej dokładne wyliczenie zależne jest od wielu czynników i powinniśmy to zostawić wykwalifikowanym ekspertom. Można jednak tą wartość wyliczyć w sposób poglądowy. Przyjmuje się, że na 10 m2 potrzebujemy przynajmniej 1kW mocy.

Do wyboru posiadamy również różne wersje wkładów kominkowych. Z reguły rozróżniamy dwa główne – stalowe i żeliwne. Wkład stalowy jest droższy, ale za to lżejszy i bardziej estetyczny. Idealnie sprawdzi się w nowoczesnych rozwiązaniach aranżacyjnych i jako dodatkowe źródło grzewcze. Żeliwne wkłady kominkowe wykonane są z odlewów żeliwa. Są zatem ciężkie i masywne. Mają jednak świetne zdolności grzewcze i akumulacyjne. Jednak duże gabaryty i charakterystyczna budowa nie każdemu przypadnie do gustu. Cena jest jednak znacznie mniejsza od poprzednika.

Dodatkowe instalacje

Warto wiedzieć, że decydując się na kominek z wkładem masz możliwość zamontowania dodatkowych instalacji. Nie wszędzie będą one jednak możliwe do montażu, a ich planowanie warto zacząć już na etapie budowy samego domu. Możemy zdecydować się tutaj między innymi na instalację grzewczą DGP, która skutecznie dogrzeje wszystkie pomieszczenia w domu. Jeżeli jesteśmy w stanie podłączyć instalację centralnego ogrzewania – wówczas sprawdzi się świetnie wkład z płaszczem wodnym, który pozwoli na skutecznie ogrzewanie wody użytkowej w naszym domu.