Strzały Łuczniczki rozdane w Bydgoszczy - kto zdobył literackie statuetki 2024?

W piątek 26.09 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej poznaliśmy laureatów Bydgoskiej Literackiej Nagrody Roku „Strzała łuczniczki” — trzy statuetki trafiły do poetów, prozaika i instytucji, które opowiedziały o mieście na różne sposoby.
- Poznaj laureatów w Bydgoszczy
- Sprawdź zasady konkursu i kto może zgłaszać prace
Poznaj laureatów w Bydgoszczy
Uroczyste ogłoszenie wyników odbyło się 26 września w siedzibie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy. Statuetki-repliki strzały ze stojącej w parku Kochanowskiego rzeźby Łuczniczki otrzymali:
- w kategorii Poezja dr Stefan Pastuszewski za tom “Na krawędzi”,
- w kategorii Proza i eseistyka Jarosław Jakubowski za książkę “Miejsca obsługi podróżnych”,
- w kategorii Poziom edytorski Galeria Miejska bwa za album “Zbigniew Gostomski. Powroty 2”.
W tegorocznej edycji do konkursu zgłoszono 25 wydawnictw — 7 w kategorii Poezja, 7 w kategorii Proza i Eseistyka oraz 14 w kategorii Edytorskiej (trzy tytuły zgłoszono podwójnie). Laureatów poznało jury w składzie: prof. dr hab. Jolanta Pasterska (Uniwersytet Rzeszowski), prof. dr hab. Arkadiusz Morawiec (Uniwersytet Łódzki) oraz dr hab. Dariusz Nowacki, prof. UŚ (Uniwersytet Śląski).
- Jest mi ogromnie miło złożyć gratulacje wszystkim laureatom tegorocznej nagrody w imieniu Prezydenta Miasta Rafała Bruskiego oraz w swoim własnym. Życzę Państwu dalszej literackiej drogi – pełnej inspiracji, pasji i wiary w siłę słów. Dziękujemy, że podjęliście się tego twórczego wyzwania i zechcieliście podzielić się swoją pasją do słowa. Wasze prace są nie tylko dowodem literackiego talentu, ale także głębokiej wrażliwości, kreatywności i umiejętności obserwacji świata. “Strzały Łuczniczki” to konkurs prestiżowy, bardzo dobrze odbierany przez środowisko kultury- mówiła zastępczyni prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz.
Sprawdź zasady konkursu i kto może zgłaszać prace
Konkurs nagradza książki związane z Bydgoszczą — treścią lub osobą twórcy — wydane w roku poprzedzającym przyznanie nagrody. Do rywalizacji zgłaszają autorzy, wydawcy i czytelnicy; prace oceniane są w trzech kategoriach: Poezja, Proza i Eseistyka oraz Poziom edytorski. Pierwsza edycja konkursu odbyła się na przełomie 2003 i 2004 roku (jako Konkurs na Bydgoską Książkę Roku) i obejmowała wówczas dwuletni okres wydawniczy 2002–2003.
Organizatorem wydarzenia i miejscem gali jest Miasto Bydgoszcz we współpracy z lokalnymi instytucjami kultury — informacje i wyniki ogłaszane są poprzez miejskie kanały komunikacji. Nagroda od lat pełni rolę promocji publikacji, które opisują lub pochodzą z naszego miasta, a zwycięzcy zyskują nie tylko statuetkę, lecz także większą widoczność w środowisku kulturalnym.
na podstawie: UM Bydgoszcz.
Ostatnie Artykuły

Hejt to nie anonimowy troll, to kolega z ławki. Jak naprawdę wygląda cyfrowe życie uczniów?

To nie jest już „internet”. To ich codzienność. Co naprawdę widzą młodzi w sieci?

Pełna aula w Bydgoszczy - policja i eksperci ostrzegli przed narkotykami

Donizetti po raz pierwszy na bydgoskiej scenie. Festiwal rusza mocnym akcentem

Sześć dekad wsparcia dla dzieci i młodzieży. Bydgoska poradnia świętowała jubileusz

Nie żyje Łukasz Litewka - poseł Lewicy zginął w wypadku

Sztuka, rzemiosło i ilustracja w bwa. Bydgoski program nabiera tempa

Dron nad przejściami w Bydgoszczy wyłapał 186 wykroczeń

Wielka Pętla Fordonu rośnie w oczach. Nowy odcinek już się układa

17-latka w Mercedesie bez opiekuna. Kara może sięgnąć 30 tysięcy

Branża turystyczna zjedzie nad Brdę. Bydgoszcz pierwszy raz gospodarzem forum

Bydgoszcz świętowała 680. urodziny muzyką. Akademia wypełniła się wzruszeniem

Dzieci zobaczyły komisariat od środka - to miejsce zrobiło na nich największe wrażenie

