Alkomat staje się z roku na rok coraz popularniejszy. Umożliwia szybkie sprawdzenie stanu trzeźwości, a wykonanie badania jest dziecinnie proste. Aktualnie alkomaty nie są jedynie wykorzystywane przez odpowiednie służby (policja, ochrona), ale również przez osoby indywidualne, które wykorzystują je na własny użytek. Co warto wiedzieć przed zakupem alkomatu?
Alkomaty bezustnikowe
Na rynku dostępnych jest wiele alkomatów, które nie wymagają użycia ustnika. Co prawda jest to doskonałe rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić na dodatkowych akcesoriach, ale takie urządzenia dedykowane są raczej profesjonalistom. Alkomaty bez ustnika pozwalają na przeprowadzenie wielu badań w niezwykle krótkim czasie, jednak nie wskazują ilości alkoholu w wydychanym powietrzu, a jedynie wskazują na wynik trzeźwy lub nietrzeźwy. Przydaje się to do wykonania testów przesiewowych kierowców, czy przed imprezami masowymi, ale nie ma zastosowania u prywatnych użytkowników.
Kalibracja alkomatu
Kupno alkomatu zawsze powinno się wiązać z regularną kalibracją. To proces, w trakcie którego specjalista wykonuje testy i symulacje, a na podstawie ich wyników dokonuje optymalizacji oprogramowania. Jest to niezbędna, aby urządzenie dawało prawdziwe wyniki dokonywanych pomiarów. Kalibrację zazwyczaj należy wykonywać co 6 lub 12 miesięcy, a wymóg ten zaznaczony jest w instrukcji obsługi. Nieskalibrowanie urządzenie może mocno zafałszować wyniki, co może być dużym problemem dla użytkownika.
Prawidłowe przechowywanie
Niezwykle ważne dla prawidłowego działania alkomatu jest jego prawidłowe przechowywanie. Zakres optymalnej temperatury wskazany jest w instrukcji obsługi. Nie stosowanie się do tych zaleceń może skutkować rozregulowaniem urządzenia i koniecznością przeprowadzenia wcześniejszej kalibracji lub nawet uszkodzeniem alkomatu.
Zakres błędu
Każdy alkomat posiada pewną granicę błędu. Te profesjonalne, które kosztują nawet kilka tysięcy, mają bardzo niski margines błędu. Jednak tańsze modele, które przeznaczone są do użytku osobistego mogą mieć zakres błędu w granicach 20%. Oznacza to, że gdy w rzeczywistości zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi 0,5 promila, to urządzenie może wskazać wartość w zakresie od 0,4 do 0,6 promila. Dla przeciętnego kierowcy taka różnica nie powinna mieć znaczenia, a nawet wartość poniżej dozwolonego progu, powinna skłonić kierowcę do odczekania aż wynik zbliży się do 0 promila.