Marzec w Teatrze Polskim – premiera „Wichrowe Wzgórza” i cykl spotkań z poezją

W marcu scena Teatru Polskiego w Bydgoszczy wypełni się różnymi głosami – od eksperymentalnej adaptacji „Wichrowych Wzgórz”, przez niedzielne salony poezji, aż po rodzinne zajęcia ruchowe. W kameralnej atmosferze małej sceny pojawią się spektakle, recitale i warsztatowe spotkania, które łączą literaturę z teatrem i ruchem. To miesiąc, w którym każdy znajdzie coś dla siebie — od miłośników klasyki po najmłodszych widzów.
- Premiera i eksperymentalna opowieść na scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy
- Niedzielne salony i dwujęzyczne spotkanie z poezją
- Spektakle dla dzieci i zajęcia ruchowe – program rodzinny i somatyka w praktyce
Premiera i eksperymentalna opowieść na scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy
Na dużej scenie pojawi się nowa propozycja reżyserki Klaudii Hartung-Wójciak — spektakl zatytułowany „Wichrowe Wzgórza. Love To Die”, który łączy motywy z powieści Emily Brontë z osobistymi wspomnieniami twórców. Twórcy budują opowieść z trzech równoległych światów – literackiego, dokumentalnego i rodzinnego – stawiając w centrum tęsknotę, niespełnienie i konsekwencje wyborów. Za spektakl odpowiadają: reżyserka Klaudia Hartung-Wójciak, scenografka Wiktoria Walendzik, kostiumografka Hanka Podraza, twórca świateł Jędrzej Jęcikowski, autorka wideo Wera Englot oraz autor sound designu Bartłomiej Chmara. Na scenie zobaczymy m.in. Anję Bieżyńską, Karola Franka Nowińskiego, Emilię Piech, Michalinę Rodak, Michała Surówkę, Małgorzatę Trofimiuk i Adama Pakiełę.
Terminy spektakli:
- 13 marca – godz. 19:00 (premiera)
- 14 marca – godz. 19:00
- 15 marca – godz. 18:00
- 17 marca – godz. 19:00
Niedzielne salony i dwujęzyczne spotkanie z poezją
W repertuarze znalazły się comiesięczne spotkania z cyklu Bydgoskie Salony Poezji i Muzyki, organizowane w niedzielne południa na małej, kameralnej scenie. Dwa marcowe programy wyróżniają się tematem i składem utworów:
8 marca – BYĆ KOBIETĄ, BYĆ KOBIETĄ
Program oddaje głos poetkom dawnym i współczesnym – od Safony, przez Virginię Woolf i Emily Dickinson, po Agnieszkę Osiecką i Alicję Majewską – wokół pytania o znaczenie kobiecości.22 marca – CHWAŁA UKRAINIE!/СЛАВА УКРАЇНІ!
Dwujęzyczny salon poezji poświęcony tradycji i współczesnym głosom ukraińskim, z dziełami m.in. Łesi Ukrainki, Iwana Franko, Serhija Żadana, Wiktorii Ameliny i Oksany Zabużko, czytanymi po ukraińsku i po polsku.
Spektakle dla dzieci i zajęcia ruchowe – program rodzinny i somatyka w praktyce
Dla rodzin i młodszych widzów Teatr przygotował kilka propozycji na małej scenie i w foyer:
„Pchła Szachrajka” – spektakl dla dzieci z tekstem Jana Brzechwy; przedstawienie zaplanowano w dniach 20–22 marca. W obsadzie mieszają się aktorska improwizacja i humor – występują m.in. Michalina Rodak, Paweł Gilewski i Marcin Zawodziński.
„Medea” – interpretacja klasycznej tragedii Eurypidesa, która próbuje spojrzeć na postać Medei przez pryzmat wyborów, ciężarów i zdrady; pokazy na małej scenie w dniach 27–29 marca.
Rodzinka w Ruchu – zajęcia somatyczne dla dzieci i opiekunów, zachęcające do wspólnej zabawy, uważności i eksperymentu z ruchem; termin: 29 marca – Foyer Małej Sceny, godz. 10:00–11:45.
SOMA w ruchu – praktyka łącząca ruch, oddech i techniki automasażu, mająca na celu regenerację, rozpoznawanie sygnałów ciała i poprawę samopoczucia; część programu odbędzie się 29 marca o godz. 12:00.
Bilety oraz szczegółowy repertuar można sprawdzić na stronie Teatru Polskiego.
W tekście podkreślone zostały najważniejsze terminy i nazwiska, by ułatwić wybór dogodnych wydarzeń.
W marcu oferta teatru łączy różne potrzeby widzów – od intensywnych premierowych przeżyć po spokojne niedzielne recitale i zajęcia dla rodzin. Kameralna przestrzeń małej sceny sprzyja bliskiemu kontaktowi z wykonawcami, a program łączy literackie inspiracje z eksperymentem scenicznym. Dla osób planujących wizytę warto pamiętać o ograniczonej liczbie miejsc na wydarzeniach kameralnych i warsztatach ruchowych – wcześniejsza rezerwacja biletów ułatwi uczestnictwo.
na podstawie: UM Bydgoszcz.
Autor: krystian
Ostatnie Artykuły

Arktyka w centrum Bydgoszczy - Ilona Wiśniewska przywiezie Północ do biblioteki

Nad Bydgoszczą polecą samoloty próbne i przez dwa dni może być głośniej

Drużynowe przełaje wracają do Białych Błot z trzema szkolnymi kategoriami

S10 nabiera tempa po zimie i odsłania kolejną rundę ofert

Nocne kontrole taxi na aplikację w Bydgoszczy - policja wyłapała 33 naruszenia

Sprzęt, który widzi w ciemności, trafi do bydgoskiej policji

Na Gdańskiej dojdą kolejne wiedeńskie przystanki i łatwiejszy dojazd do kampusu

Handel ludźmi przestał być tylko historią z ulicy - w Bydgoszczy ostrzegali uczniów

Słoik zmieni się w zająca - eko-warsztaty przed Wielkanocą w Bydgoszczy

Bydgoski 21-latek wpadł z marihuaną i gotówką ukrytą w pucharach

WZORY po raz pierwszy w Bydgoszczy i zamieni BCTW w targowy świat rzeczy z duszą

Pierścionek zaręczynowy z szafirem – alternatywa dla klasycznego diamentu

Pielęgniarstwo w Toruniu na najwyższym poziomie! Najlepsza uczelnia zawodowa w Polsce otwiera nowe możliwości

