Balaton zyska drugą pływającą wyspę - schronienie dla ptaków i owadów

Na brzegu znanego osiedlowego jeziorka w Bydgoszczy znów pojawi się zielona konstrukcja. Druga pływająca platforma ma być schronieniem dla ptaków i miejscem życia dla ryb, a w sezonie kwitnienia także stołówką dla pszczół i motyli. Mieszkańcy pamiętają, że pierwszy projekt zrodził się z ich pomysłu w ramach budżetu obywatelskiego i okazał się trafiony.
- Nowa wyspa na Balatonie
- Projekt, lokalizacja i koszty
- Historia miejsca w Bydgoszczy
Nowa wyspa na Balatonie
Pierwsza pływająca wyspa została zakotwiczona na Balatonie przed dwoma laty po realizacji projektu zgłoszonego do Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Jak wskazują miejskie służby, konstrukcja szybko stała się miejscem spotkań dzikiej przyrody: kwitnące byliny przyciągają owady, a podwodne korzenie tworzą schronienia dla ryb. Doświadczenia z pierwszej wyspy przekonały władze, że podobne rozwiązanie warto powtórzyć.
Druga platforma ma powstać jeszcze tej jesieni i pełnić analogiczne funkcje. Zaplanowano jej obsadzenie roślinnością typową dla siedlisk podmokłych — ziołami, trawami i turzycami — tak, by przyciągać zapylacze oraz wspierać dobrostan fauny wodnej.
Projekt, lokalizacja i koszty
Nowa wyspa zostanie umocowana w północno‑wschodniej części akwenu i zakotwiczona w sposób uniemożliwiający jej przemieszczanie się po tafli. W skali zadania miasto przewidziało środki w wysokości około 30 tysięcy złotych. Według informacji miejskich, rośliny dobrane będą także ze względu na właściwości biofiltracyjne — sprzyjające zasiedlaniu drobnoustrojów, które obniżają stężenie fosforu i azotu w wodzie, co przekłada się na ograniczenie zakwitów glonów.
Przy planowaniu brano pod uwagę estetykę akwenu: wyspa ma współgrać z niedawno uruchomionymi fontannami i innymi elementami rekreacyjnymi wokół zbiornika.
Historia miejsca w Bydgoszczy
Zbiornik, dziś powszechnie zwany Balatonem, to dawna glinianka obsługiwana dla pobliskiej cegielni przy ul. Cegielnianej. Zagospodarowanie terenu do celów rekreacyjnych nastąpiło w lata 70. XX wieku, w czasie gdy powstawały wieżowce na osiedlu Bartodzieje; wówczas wybudowano m.in. strzeżone kąpielisko, plażę i brodzik dla dzieci. W kolejnych dekadach akwen służył mieszkańcom jako miejsce wypoczynku, treningów żeglarskich, a zimą jako naturalne lodowisko.
W lata 90. XX wieku kąpiel została formalnie zakazana, a przestrzeń stopniowo zmieniała charakter na parkowy i rekreacyjny. W 2006 roku przeprowadzono gruntowny remont bulwaru, odnawiając alejki i zieleń. W ostatnich latach pojawiły się przy Balatonie boiska, place zabaw, ścieżka zdrowia i miasteczko rowerowe — elementy, które dziś współgrają z zielonymi wyspami i innymi inwestycjami przybrzeżnymi.
Nowa pływająca wyspa ma być kolejnym krokiem w przekształcaniu akwenu w bardziej przyjazne miejsce spotkań przyrody i mieszkańców, łącząc funkcję ekologiczną z estetyką przestrzeni publicznej.
na podstawie: Urząd Miasta Bydgoszczy.
Ostatnie Artykuły

Stajnia w Myślęcinku zyska nowe życie. Trafi do studentów weterynarii

Podwózka zakończyła się rozbojem. Dwaj mężczyźni trafili do aresztu

Tramwaje wracają na Jagiellońską, ale znikną z Mostu Pomorskiego

Od żużla po rejs. Weekend w Bydgoszczy wypełnią sport, muzyka i spacery

111 wykroczeń w jeden dzień. Policja sprawdziła rowerzystów w Bydgoszczy

Tory przy zajezdni są gotowe. Toruńska wciąż czeka na finał

Powiat chełmiński dostanie miliony na drogi, ochronę i opiekę

Burze mogą szybko podnieść poziom wody. Ostrzeżenie dla Bydgoszczy

Dwa głosy mieszkańców zdecydują o projektach powiatu bydgoskiego

Burze i ulewy nad Bydgoszczą. Możliwy grad i silny wiatr

Potop zniknął na dekady. Bydgoszcz odzyskała jeden ze swoich symboli

Przyjemski i Pawełczak wracają na bydgoski tor po kolejny medal

Zabytek z podbydgoskiej gminy może stać się bohaterem twojej historii

275 tysięcy przeszkolonych. Akademia OLiOC bije rekord popularności
Przydatne dane teleadresowe
- Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 im. dra Henryka Jordana w Bydgoszczy - zajęcia, zapisy, godziny
- Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy - kontakt, rejestracja, oddziały i badania
- Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Bydgoszczy - historia i przynależność
- Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy - kontakt, godziny, katalog online
- Zespół Domów Pomocy Społecznej i Ośrodków Wsparcia w Bydgoszczy - kontakt, oferta i zasady przyjęcia
- Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy - kontakt, msze, historia
