Skąpany w gorącu letniego dnia, nie myślisz o nadchodzących mrozach i szarugach. Tymczasem ciepłe miesiące nie trwają wiecznie. Jak zatem przygotować się do zimy i zaaranżować w domu zakątek wypełniony egzotyczną roślinnością?

Postaw na ogród zimowy! Ten kubaturowy budynek przylegający do rezydencji od dowolnej strony świata pozwoli Ci przetrwać najbardziej ponure dni.

Ogród zimowy — dzięki niemu przetrwasz mrozy i szarugi

Ogrody zimowe, czyli budowle owiane historią

Początki ogrodów zimowych sięgają XVI wieku. Na północ od Alp budowano specjalne pomieszczenia, które miały chronić roślinność przed czynnikami atmosferycznymi. Owe budowle wznoszono z drewna, jednak ich strona południowa była przeszklona.

Mijały wieki, podczas których wnętrza te zmieniły się w pokaźne pomarańczarnie. Hodowano w nich rośliny egzotyczne — pomarańcze i cytryny.

W 1615 roku Maria Medycejska zamówiła we Włoszech aż 250 sztuk wspomnianych drzewek. Mało tego — z Toskanii sprowadziła najznamienitszych ogrodników, którzy uczyli Francuzów sztuki hodowli egzotycznych roślin. Do dzisiaj ich wskazówki są bardzo cenne.

W XVIII wieku ogrody zimowe pełniły funkcję miejsc związanych z kulturą i sztuką. W otoczeniu bujnej roślinności organizowano w nich happeningi, wieczorki poetyckie i koncerty. Przeszklone budowle ozdabiały pałace i rezydencje znamienitych osób. Do dzisiaj znana jest znajdująca się w Mediolanie ażurowa galeria Wiktora Emanulea II.

Obecnie ogrody zimowe to nowoczesne budowle, które wznosi się z takich materiałów jak aluminium, szkło i poliwęglan. Mogą one przylegać do rezydencji od dowolnej strony świata. Współczesne technologie budowy sprawiają, że przeszklone wnętrza są nie tylko piękne, ale także praktyczne. Kumulują ciepło dla całego domu, pozytywnie wpływając na bilans energetyczny. Poza tym podnoszą wartość rynkową rezydencji.

Lokalizacja ogrodu zimowego

To, od jakiej strony świata wybudujesz swój ogród zimowy zależy od Twoich upodobań. Oczywiście najbardziej nasłoneczniona jest strona południowa, jednak dobre warunki do wzrostu roślin zapewnisz także wtedy, kiedy zdecydujesz się na budowlę usytuowaną od strony wschodniej.
Wiedz o tym, że tropikalne warunki sprzyjają hodowli egzotycznych gatunków roślin, jednak jeśli masz zamiar przebywać w mocno nasłonecznionym ogrodzie zimowym, wyposaż go w odpowiednie osłony przeciwsłoneczne. Optymalna temperatura zarówno dla kwiatów, drzewek, jak i dla domowników to 20 stopni Celsjusza.

Ogród zimowy jako zielony zakątek domu

Kiedy miną ciepłe pory roku, nieubłaganie zbliżają się smutne, ponure dni. To wprawdzie jeszcze nie mrozy, jednak już zapowiedź nadchodzącej zimy. Jak oszukać tę porę roku, zapewniając sobie w domu zielony zakątek? Wystarczy, że w ogrodzie zimowym zaczniesz hodować egzotyczne gatunki. Otoczony zielenią, podczas szarugi i słoty będziesz obserwować krajobraz zza ogromnych przeszkleń. Spadające liście utworzą na ścieżkach kolorowy dywan, a mieniące się różnymi barwami drzewa zaczną przywodzić na myśl impresjonistyczne obrazy.

Jakie gatunki roślin wybrać do ogrodu zimowego?

Wiele zależy od tego, czy postawisz na pomieszczenie do całorocznego wypoczynku, czy wnętrze służące wyłącznie do hodowli roślin. My rekomendujemy, aby zainwestować w ogród zimowy ogrzewany. Wtedy możesz z niego korzystać niezależnie od warunków atmosferycznych panujących za oknem.

Gatunki charakterystyczne dla klimatu śródziemnomorskiego to: drzewka cytrynowe, kawa, juki, storczyki, oleandry, gardenie, kaktusy.

Jeśli Twój ogród zimowy znajduje się od południowej strony rezydencji, postaw na figowce, palmy, róże chińskie, azalie, kamelie japońskie i herbatę.

To jak urządzisz ogród zimowy, zależy tylko od Ciebie. Świetnie sprawdzi się wystrój inspirowany Dalekim Wschodem i sztuką feng shui. Całości dopełnią barwy takie jak ognista czerwień i złoto. Taka aranżacja kojarzy się z rozgrzanymi słońcem krainami i letnimi wojażami. Dzięki nim przetrwasz chłody, szarugi i mrozy, czując się jak na egzotycznych wakacjach.

 

Sprawdź naszą ofertę na stronie https://verandino.pl/ogrody-zimowe-warszawa/