Aloes może być uprawiany przez każdego, nawet osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem. Ta roślina lubi dużo światła słonecznego, ale może być również uprawiana w miejscach zacienionych. Ważne jest, aby nie podlewać go nadmiernie. Aloes jest bardziej wydajny, gdy jest suchy niż mokry. Co powinieneś zrobić, jeśli chcesz samodzielnie rozmnażać tę roślinę? Oto kilka sugestii!
Aloes - cechy charakterystyczne
Aloes to rodzaj jednoliścienny, który obejmuje około 550 gatunków. Do tego rodzaju należą rośliny, które występują w różnych formach, w tym drzewiastych i krzewiastych. Aloes można spotkać w stanie dzikim w Afryce, w tym na Madagaskarze i na Półwyspie Arabskim.
Aloes został przywieziony do Europy przez arabskich handlarzy. Następnie wprowadzili go do starożytnej Grecji, oraz Rzymu. Ciepły klimat sprawił, że aloes tam rozkwitł. Dopiero w XIII wieku po raz pierwszy uprawiano go w Polsce jako roślinę doniczkową.
Właściwości aloesu
Liście aloesu mają charakterystyczną budowę. Ich skórka jest sprężysta i skórzasta. Wewnątrz znajduje się jasny miąższ o galaretowatej konsystencji. Zawartość 96% wody w liściach Aloe Vera jest równoważona przez 4% składników odżywczych. Mamy tutaj też ponad 250 składników.
Aloes, ze względu na swoje właściwości lecznicze, często uważany jest za panaceum na każdy problem zdrowotny. Warto włączyć go do swojej codziennej diety i pielęgnacji.
Kiedy i jak podlewać?
Aloes powinien być zawsze podlewany w sposób regularny i umiarkowany. Dobrym pomysłem jest nie podlewanie gleby po każdym podlewaniu. Sukulenty nie będą tolerować zbyt wilgotnego podłoża. Aby poprawić przepływ wody do dna doniczek, można przykryć ziemię żwirem.
Roślina wchodzi w stan spoczynku od września. Czas między wrześniem a majem to okres, kiedy gleba zaczyna całkowicie wysychać. Ponowne podlewanie należy przeprowadzić dopiero w maju lub kwietniu.
Jak rozmnażać aloes?
Okazuje się, że tę roślinę można łatwo rozmnożyć. Istnieją dwie możliwości. Odbywa się to za pomocą odrostów, czyli gałęzi, które wyrastają z podstawy pędu i następuje to zazwyczaj zaraz po kwitnieniu. Należy oddzielić odrosty i ukorzenić je za pomocą mieszaniny gleby i piasku. Jest to możliwe nawet jeśli nie masz wcześniejszego doświadczenia.
Wiosna to najlepszy czas na przesadzanie wyhodowanych w ten sposób roślin. Jeśli aloes nie ma potrzeby kwitnąć, warto usunąć kwiatostan. Pozwoli to na wyrastanie kolejnych odrostów. Najprostszym sposobem na rozmnażanie aloesu jest użycie nasion. Jednak można to zrobić dopiero po wytworzeniu przez roślinę owoców.
W przypadku kwitnienia zimowego należy utrzymać temperaturę 10°C przez około 4-5 tygodni. Po rozmnożeniu roślin, młode rośliny można pielęgnować w taki sam sposób jak starsze.
Odmiany aloesu
Aloes można dziś znaleźć w niemal każdym kraju. Aloes występuje przede wszystkim na Półwyspie Arabskim i w Meksyku, a także w krajach karaibskich i śródziemnomorskich. Istnieje ponad 300 odmian i gatunków aloesu. Najbardziej znany jest aloes zwyczajny, zwany też leczniczym. Jego liście osiągają w warunkach domowych około 40-50 cm długości.