AdWords - co to znaczy?

AdWords, a aktualnie Google Ads, to system stworzony przez Google, który pozwala na tworzenie i wyświetlanie reklam tekstowych, graficznych oraz wideo w różnych miejscach w wyszukiwarce Google, oraz na stronach internetowych partnerów sieci reklamowej Google. AdWords jest jednym z najpopularniejszych narzędzi do reklamy online, ponieważ dzięki ogromnemu zasięgowi, jakim dysponuje wyszukiwarka Google, pozwala na dotarcie do szerokiego grona odbiorców. O tym i o wielu innych zagadnieniach dowiesz się na AdsAcademy.pl

Kierowanie reklam

Google AdWords umożliwia też precyzyjne targetowanie reklam. Dzięki temu Ty, jako reklamodawca, możesz określić swoją grupę docelową na podstawie takich kryteriów jak wiek, płeć, lokalizacja, zainteresowania czy historia wyszukiwania. Umożliwia to skierowanie danej reklamy do grupy odbiorców, którzy faktycznie interesują się daną branżą lub nawet konkretnym produktem.

Różne typy reklam

Google Ads pozwala na tworzenie różnych typów reklam, w tym reklam tekstowych, reklam graficznych oraz tych w formie wideo. Reklamy mogą znaleźć się w różnych miejscach w wyszukiwarce Google oraz na witrynach partnerów sieci reklamowej Google. Kampanie stworzone za pomocą Google AdWords mogą być wyświetlane na kilku różnych platformach, w tym:

 • W wyszukiwarce Google: reklamy tekstowe i graficzne pojawiają się na stronie wyników wyszukiwania Google.
 • W sieci reklamowej Google: reklamy tekstowe, graficzne i wideo pojawiają się na stronach internetowych partnerów Google, takich jak witryny informacyjne lub związane z rozrywką, technologią itp.
 • Na YouTube: reklamy wideo mogą być wyświetlane przed, po lub w trakcie filmów na platformie YouTube.
 • Aplikacjach mobilnych: reklamy mogą być wyświetlane w różnych aplikacjach, zarówno na systemie Android, jak i iOS.
 • Reklamy produktów wyświetlane są w sekcji Google Zakupy oraz sieci wyszukiwania.

Analiza skuteczności kampanii Google Ads

AdWords daje reklamodawcom możliwość monitorowania skuteczności kampanii, dzięki licznym narzędziom analitycznym, takim jak np. Google Analytics. Dzięki temu narzędziu możesz uzyskać raporty o:

 • liczbie wejść na stronę za pomocą reklamy,
 • liczbie kliknięć w reklamę,
 • średnim czasie, który użytkownicy spędzają na stronie po kliknięciu w reklamę,
 • ilości konwersji, wykonanych przez użytkowników,
 • użytkownikach, którzy klikają w reklamę — ich wiek, płeć, lokalizacja,
 • zainteresowaniach użytkowników — jakie reklamy wyświetlają, jakie frazy wyszukują,
 • urządzeniach, z których korzystają użytkownicy — typ urządzenia, system operacyjny, rozdzielczość ekranu itp.

Jak płaci się za reklamy w Google AdWords?

Usługi Google Ads rozliczane są na zasadzie systemu aukcyjnego. Oznacza to, że reklamodawcy ustawiają maksymalną kwotę, jaką są gotowi zapłacić za kliknięcie w reklamę (CPC) lub tysiąc wyświetleń reklamy (CPM) i inne sposoby rozliczania. Najwyższa oferta, która spełnia kryteria kwalifikacyjne, jest wyświetlana na pierwszej pozycji.

Różne kampanie reklamowe są rozliczane w odmienny sposób, np. kampanie tekstowe i graficzne rozliczane są na podstawie CPC (cost per click, koszt za kliknięcie). Z kolei kampanie wideo są rozliczane na podstawie CPM (cost per mile, koszt za tysiąc wyświetleń) lub CPV (cost per view, koszt za wyświetlenie).

Co ważne, korzystając z reklamy w AdWords, możesz ustawić budżet dzienny lub miesięczny dla swoich kampanii, aby kontrolować wydatki. Możesz też na bieżąco modyfikować budżet, np. jeśli widzisz, że któraś z kampanii nie przynosi oczekiwanych efektów, możesz zmniejszyć stawkę i przenieść budżet na tą, która sprawdza się lepiej.