Oczyszczacze powietrza i jonizatory: Jaka jest różnica?

Powietrze wewnątrz przeciętnego domu jest do pięciu razy bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz. Dzieje się tak dlatego, że domy są wypełnione chemikaliami, alergenami, a nawet wirusami, które zostają uwięzione, gdy okna i drzwi są zamknięte. Systemy wentylacyjne mogą w znacznym stopniu przyczynić się do oczyszczenia powietrza w pomieszczeniach, ale w wielu przypadkach konieczne jest również zastosowanie samodzielnego urządzenia, które zostało zaprojektowane specjalnie do oczyszczania powietrza. Jonizator i oczyszczacz powietrza mogą pomóc w poprawie jakości powietrza w Twoim domu; chociaż te dwa urządzenia mają pewne podobieństwa, są bardzo różne pod względem funkcjonalności i konstrukcji. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem któregoś z tych urządzeń, czytaj dalej, aby poznać różnice między jonizatorem a oczyszczaczem powietrza, dzięki czemu będziesz mógł wybrać urządzenie najlepiej odpowiadające Twoim potrzebom.

Co to jest jonizator?

Jonizator to urządzenie, które zawiera generator i filtr jonizujący, który wytwarza ujemnie naładowane jony w otaczającym powietrzu. Te ujemnie naładowane jony to maleńkie naładowane cząstki, które są uwalniane w powietrzu i przyczepiają się do unoszących się w powietrzu cząstek, powodując ich opadanie z powietrza i kondensację na pobliskich powierzchniach. Jonizatory są najczęściej używane w połączeniu z oczyszczaczami powietrza, aby pomóc w usuwaniu drobnego pyłu i innych zanieczyszczeń z powietrza w pomieszczeniach. Prawidłowo konserwowane jonizatory mogą zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach nawet o 95 procent, w tym następujące zanieczyszczenia:

- Drobne cząstki stałe (np. sierść zwierząt domowych, pyłki, roztocza, wirusy)

- Cząsteczki zapachów

- Cząsteczki chemiczne, które są obecne w środkach czystości, perfumach itp.

- Ozon

- Tlenki azotu

- Lotne związki organiczne (VOC)

Co to jest oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza to urządzenie służące do oczyszczania powietrza w pomieszczeniu poprzez usuwanie kurzu, zapachów, zanieczyszczeń i innych nieczystości. Oczyszczacze powietrza mogą zawierać filtry powietrza, jonizatory, światło UV, filtry HEPA i inne. Oczyszczacze powietrza są przeznaczone do pracy w konkretnym pomieszczeniu lub nawet na konkretnym meblu (np. kanapie). Oczyszczacze powietrza wykorzystują wiele metod do poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach, w tym: - Filtracja powietrza (aby usunąć kurz, alergeny i mikroby) - Reakcje chemiczne (w celu usunięcia zapachów i niektórych lotnych związków organicznych) - Tworzenie ozonu (w celu zabicia bakterii i wirusów) - Światło UV (do zabijania bakterii i wirusów).