Jak wybrać dobrą i doświadczoną kancelarię od spraw kredytów we frankach?

Przełomowy dla frankowiczów okazał się wyrok wydany przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w październiku 2019 roku. Dotyczy on obowiązku rozpatrywania przez sądy pozwów, które skierują do nich kredytobiorcy. Oznacza to, że posiadacz kredytu we frankach może wejść na drogę sądową z bankiem. Banki nie unieważniają poszczególnych klauzul w swoich umowach, ale frankowicze mogą walczyć o swoje. Wsparcia szukają więc w kancelariach frankowych, które działają w większych miastach takich jak Bydgoszcz. Takie kancelarie oferują kompleksową usługę, na co jednak zwracać uwagę przy powierzeniu swojej sprawy odpowiedniemu pełnomocnikowi?

Kredyt we frankach szwajcarskich - gdzie szukać pomocy? 

Kancelarie adwokacie i radców prawnych odpowiadają na potrzeby rynku i coraz częściej podejmują się walki o interesy frankowiczów. Pomocy można szukać w kancelariach zlokalizowanych w większych ośrodkach takich jak Warszawa, Wrocław czy Kraków, ale też oczywiście w mniejszych miejscowościach - Częstochowie, Sosnowcu. To tylko świadczy o skali problemu. Jednak czy każda z kancelarii jest godna zaufania i odpowiednio zadba o nasze interesy? Pojawiają się głosy świadczące o tym, że nie każda współpraca z prawnikiem, z założenia profesjonalistą i ekspertem, przyniosła spodziewane wsparcie i pomoc. Są jednak pewne wytyczne, które pomogą kredytobiorcom w wyborze odpowiedniego przedstawiciela:

 • doświadczenie ogólne, staż na rynku
 • doświadczenie w prowadzeniu postępowań frankowych
 • ogólne opinie na temat kancelarii (np. te w internecie)
 • koszty prowadzenia sprawy
 • rodzaj formy prawnej (np. czy jest spółką, stowarzyszeniem) 

Warto również skorzystać z doświadczenia innych frankowiczów, którzy zdecydowali się walczyć z bankami. W internecie znajdują się stworzone przez nich rankingi kancelarii frankowych. Czasami wystarczy popytać wśród rodziny i znajomych, wtedy mamy pewność, że nie trafimy na opłaconą opinię.  

Dobre kancelarie kredyty frankowe Bydgoszcz  - jak je rozpoznać? 

Choć czasami sytuacja wydaje się beznadziejna, bo frankowicz czuje wielką dezorientację na myśl o walce z bankiem uzbrojonym po zęby w doświadczonych prawników, to jednak warto walczyć o swoje. Nikt jednak nie wymaga, żeby w tej sytuacji zainteresowany sam orientował się w kruczkach prawnych, które może wykorzystać. Pierwszym krokiem do sukcesu jest więc znalezienie odpowiedniego pełnomocnika. Nasze porady są uniwersalne i nie dotyczą wyłącznie frankowiczów z Bydgoszczy. 

Sukces jest możliwy, ale nie jest pewny

To pierwsza rzecz, którą należy mieć na uwadze. Powinien to wiedzieć zarówno kredytobiorca, jak i jego prawnik. Jeśli kancelaria deklaruje pełny sukces przedsięwzięcia, to powinniśmy mieć się na baczności. To skomplikowane procesy, dobry prawnik wie, że droga do wygranej batalii z bankiem, nie jest usłana różami. Zbytnia pewność i deklaracje ze strony kancelarii powinny zapalić w głowie osoby poszkodowanej czerwoną lampkę.  

Po pierwsze - jaka jest forma prawna kancelarii?

Forma prawna organizacji deklarującej się jako kancelaria frankowa ma bardzo duże znaczenie. Mogą działać jako spółka partnerska, akcyjna, jawna lub z ograniczoną odpowiedzialnością. Uwaga, jeśli frankowicz decyduje się na pomoc ze strony podmiotu będącego spółką z o.o. lub S.A., to powinien mieć świadomość, że niekoniecznie jest on prowadzony przez osoby posiadające wykształcenie  prawnicze lub tytuł adwokacki, co przekłada się na to, że nie jest zobowiązany do stosowania się do zasad etyki zawodowej.

Szczególną uwagę należy zachować w przypadku podpisania umowy z firmą pośredniczącą, wspomnianą wcześniej spółką z o.o. , a nie bezpośrednio z adwokatem, z którym prowadzimy rozmowy. To jeden ze sposobów ominięcia przepisów Kodeksu Etyki Adwokackiej lub po prostu ograniczenia swojej odpowiedzialności. Nie ma też co ukrywać, większe doświadczenie i standard obsługi mają kancelarie zlokalizowane w większych miastach.

Podstawą jest doświadczenie kancelarii

Przy wyborze kancelarii należy brać pod uwagę wymienione wcześniej czynniki - podejście do kredytobiorcy czy rodzaj formy prawnej kancelarii. Ważne jest też jednak po prostu to, jaką opinią cieszy się kancelaria i jak dotychczas funkcjonowała na rynku. Stąd konieczne jest, żeby poszkodowany sprawdził, jakim doświadczeniem dysponuje dany prawnik: chodzi zarówno o staż, ale też odsetek wygranych spraw. Truizmem będzie stwierdzenie, że im wyższa skuteczność prawnika, tym większym zaufaniem można go obdarzyć. Jednak nie obejdzie się bez takiego podejścia do sprawy, jeśli kancelaria dobrze funkcjonuje na rynku, to znaczy, że dba o swoich klientów i do spraw podchodzi rzetelnie. Szczególną uwagę należy też oczywiście zwrócić na ilość wygranych spraw dotyczących sporów frankowych. 

Jak zweryfikować doświadczenie kancelarii?

 • najlepsze Kancelarie Frankowe mają obecnie ponad 400 wygranych sprawa z bankami
 • szczegółowo opisują sprawy, podają sygnatury spraw oraz wstawiają na strony skany wyroków
 • podają nazwiska adwokatów lub radców prawnych którzy z ich ramienia prowadzą sprawę
 • prowadzą sprawy na terenie całego kraju
 • prowadzą sprawy minimum 6 lat
 • nie współpracują z pośrednikami, sp. z o.o., stowarzyszeniami, fundacjami itp
 • najlepsze Kancelarie Frankowe posiadają tylko 1 specjalizację - sprawy frankowe, nie prowadzą obok tego żadnych innych spraw
 • zatrudniają jedynie radców prawnych i adwokatów wyspecjalizowanych w sprawach frankowych z kilkuletnim doświadczeniem
 • mają PRAWOMOCNE wygrane z każdym bankiem, który udzielał kredytów we frankach
 • nie występują w porównywarkach kancelarii  

Spory frankowe są do siebie podobne, ale nigdy takie same

Dobry prawnik wie, że wszystkie sprawy frankowe tylko z pozoru są takie same. Dlatego zadba o swojego klienta okazując mu indywidualne podejście. Po zapoznaniu się ze szczegółami sprawy zdecyduje się na strategię uwzględniającą okoliczności wzięcia kredytu we frankach. To niezbędne kwestie, które zaważą później na sukcesie w sali sądowej. Jeśli lekceważy się indywidualne podejście do klienta, to może być to oznaką, że obsługujący podmiot stawia na ilość spraw, a ich pozytywne rozstrzygnięcie stawia na dalszym miejscu. Oczywiste jest, że lepiej zaufać komuś, kto stawia na jakość, a nie na ilość.

 

Jeszcze raz, jak rozpoznać dobrą kancelarię frankową?

Ofert kancelarii od spraw kredytów we frankach jest bardzo dużo. Poszkodowany nie jest specjalistą od prawa i nie jest w stanie sam zawalczyć o swoje interesy. To, co może zrobić, to dobrze wybrać osobę, która będzie go skutecznie reprezentować w sądzie. O tych kwestiach nie może zapominać:

 • sprawdzenie, czy kancelaria funkcjonuje jako spółka, stowarzyszenie, fundacja, jednoosobowa firma itd.
 • staż na rynku
 • opinie o kancelarii, a także o jej pracownikach
 • specjalizacja kancelarii
 • doświadczenie w sprawach dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich 

Pod uwagę należy brać każdą z wymienionych kwestii.

 

Kancelaria - ile weźmie za obsługę sprawy frankowej?

Formy zapłaty honorarium są różne, można umówić się na określoną kwotę lub na tzw. success fee, czyli procent od wygranej sumy - najważniejsze, żeby kwestia ta została ustalona przed podpisaniem umowy. Obecnie najkorzystniejszą formą rozliczenia dla Frankowicza jest wyższa opłata na początku oraz niski procent po wygraniu sprawy liczony od kwoty wypłaconego kredytu lub sumy zasądzonej przez sąd. Należy unikać ofert z bardzo niską kwotę płatną na początku oraz wysokim wynagrodzeniem po wygranej ponieważ przy obecnym stanie orzecznictwa jest to nie opłacalne. 

 

Jak widać, sprawa wygranej z bankiem rysuje się jako ciężki orzech do zgryzienia. Nie należy się jednak poddawać, zanim się nie spróbuje. Ważne, żeby oddać swoje sprawy w dobre ręce. To już połowa sukcesu. 

Artykuł przygotowany w kooperacji z portalem dla Frankowiczów CHF24.PL

Źródła:

https://chf24.pl/kancelarie-frankowe/bydgoszcz/

https://chf24.pl/wiadomosci/