3 powody dla których warto ubezpieczać dom. Jak znaleźć najlepszą ofertę?

Dom często stanowi większość posiadanego przez nas majątku, dlatego też powinniśmy go możliwie najlepiej chronić. W tym celu montujemy w nim drzwi antywłamaniowe, dobrej jakości zamki, czy systemy alarmowe. Wiele osób jednak wciąż zapomina o wykupieniu polisy. Dlaczego warto ubezpieczać dom i jak znaleźć najlepszą ofertę? Podpowiadamy.

Ubezpieczenie domu to ochrona mienia przed kradzieżą

Jednym z najważniejszych powodów, dla których warto wykupić polisę gwarantującą ubezpieczenie domu, jest ochrona naszego majątku przed kradzieżą. Zwłaszcza właściciele nieruchomości, którzy w mieszkaniu trzymają wartościowe przedmioty, biżuterię, instrumenty muzyczne, czy dzieła sztuki, powinni najpierw wycenić ich wartość, a następnie wykupić polisę, która chroni mieszkanie wraz z wyposażeniem przed kradzieżą z włamaniem. Choć nie zapobiegnie ona temu nieprzyjemnemu zdarzeniu, to będzie stanowiła dla nas pewną rekompensatę.

Warto jednak wiedzieć, że standardowe ubezpieczenie domu chroni nieruchomość przed zdarzeniami losowymi spowodowanymi działaniem czterech żywiołów: ognia, wody, wiatru i ziemi. Zabezpiecza mury i elementy stałe, dlatego zazwyczaj nieuwzględnione jest w nim mienie ruchome, czyli wyposażenie mieszkania. Dlatego warto wybrać produkt, który włącza te elementy w zakres ochrony polisy.

Ubezpieczenie domu pozwala uniknąć wielu dodatkowych kosztów

W zależności od produktu, jaki wybierzemy, ubezpieczenie może obejmować również zdarzenia, takie jak: pęknięta rura, czy awaria ogrzewania. Jeżeli zdecydujemy się na taki produkt, wówczas w razie nagłej usterki będziemy zabezpieczeni przed jej skutkami i nie będziemy musieli samodzielnie pokrywać wszelkich kosztów związanych z doprowadzeniem nieruchomości do stanu sprzed nieszczęśliwego wypadku.

Dodatkowo warto pamiętać, że dom jest bardziej niż mieszkanie w bloku narażony na niekorzystne warunki pogodowe. Silne wiatry, czy ulewy mogą spowodować podtopienia, uszkodzić konstrukcję dachu, czy elewację. W takich sytuacjach najczęściej jesteśmy zmuszeni do wykonania kosztownego remontu. Pokrycie jego kosztów z własnych funduszy często jest niemożliwe.

Ubezpieczenie domu można dopasować do swoich potrzeb

Obecnie Towarzystwa Ubezpieczeniowe oferują cały zakres przydatnych rozszerzeń, wśród których można wymienić m.in.: ochronę przed powodzią, przepięciem, stłuczeniem przedmiotów szklanych, czy nawet domowy Assistance. Z tego powodu nie musimy już kupować gotowych pakietów oferowanych przez takie instytucje i możemy dowolnie modyfikować poszczególne produkty tak, aby spełniały one nasze wymagania i były dostosowane do naszej sytuacji. Przed wyborem konkretnej polisy, warto skorzystać z porównywarki takich ofert. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na wyłączenia od odpowiedzialności umieszczone w OWU, aby mieć pewność, że produkt chroni nas przed tymi czynnikami, na których nam najbardziej zależy.