Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bydgoszcz

Jakie wyposażenie przyczepek samochodowych jest obowiązkowe?

Każdy pojazd, w tym samochodowa przyczepka, posiada dłuższą lub krótszą listę obowiązującego wyposażenia. Warto wiedzieć, co posiadać musisz koniecznie. Inne, opcjonalne atrakcyjne gadżety i tak przecież dokupisz na własną rękę. 

Obowiązkowe wyposażenie przyczepy lekkiej

Przyczepki samochodowe zazwyczaj fabrycznie wyposażane są w obowiązkowe elementy, naturalnie oprócz tablic rejestracyjnych. Problem pojawia się najczęściej, kiedy przyczepa jest używana i brakuje na przykład niektórych części oświetlenia, koniecznie trzeba je uzupełnić. Zasadniczo najważniejsze części, jakie muszą być w przyczepce sprawne to właśnie oświetlenie oraz sprawne hamulce. Używana przyczepka może zatem potrzebować wymiany takich części jak na przykład bębny hamulcowe do przyczep. Inaczej kwestia obowiązkowego wyposażenia przedstawia się w przypadku miłośników karawaningu. Przyczepy kempingowe wiążą nieco inne przepisy, niż te dotyczące przyczepek lekkich do aut. 

Przyczepa kempingowa – przepisy

Zanim wybierzesz przyczepę kempingową, którą następnie kupisz albo wypożyczysz, powinieneś sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym auta, w rubryczce O.1, jaka jest jej masa dopuszczalna. Ponadto należy poznać Dopuszczalną Masę Całkowitą (DMC) samego auta jak i przyczepy razem, która widnieje w rubryczce F3. Kiedy już znamy te wartości pozostaje jeszcze podzielić masę DMC pojazdu przez wartość DMC przyczepy i wówczas, jeżeli wynik wyniesie poniżej 1,33 – możemy przyczepiać i jechać! Skomplikowane? Na szczęście nie tak bardzo. Teraz warto poznać obowiązkowe wyposażenie przyczepy kempingowej. Jadąc z przyczepą dopuszczalną w przypadku samochodów osobowych, czyli o masie do 3,5 tony, należy wyposażyć ją w urządzenie viaToll, służące do uiszczania opłat na autostradach itp. Ponadto w przyczepach kempingowych, tak jak w autach, znajdować muszą się m.in.: trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę, lewarek, klucz do kół (czasami klucz z auta jest kompatybilny z kołami w przyczepie), żarówki zapasowe do oświetlenia przyczepy. 

Rodzaje przyczep mają znaczenie

Typ przyczepy nie jest zatem obojętny, jeżeli chodzi o wyposażenie i przepisy obowiązujące w ich przypadku. To naturalne, że zupełnie inne będą dotyczyły przyczepek odkrytych i niewielkich, ponadto takich, z jakich nie korzystają pasażerowie, a inne – przyczep kempingowych czy aut typu kamper. Przyczepa lekka i przyczepa kempingowa to właściwie najpopularniejsze rodzaje stosowane w połączeniu z autami osobowymi. Dlatego w przypadku przyczepki takiej jak przyczepa lekka przepisy są mniej rygorystyczne, niż wówczas, kiedy chodzi o w pełni wyposażoną przyczepę kempingową. Niezależnie jednak od tego jaki typ przyczepy ciągniemy samochodem musimy pamiętać o drobnych elementach koniecznych czasem do uzupełnienia, jakie zakupić można w sklepie https://rydwan-czesci.eu/. Online znajdziecie ogromny wybór najdrobniejszych części do przyczep zarówno lekkich jak i kempingowych znacznie łatwiej, niż w sklepach stacjonarnych.