Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bydgoszcz

Psycholog – opis zawodu

Psycholog w swojej pracy zajmuje się terapeutycznym lub naukowym badaniem zachowań ludzkich opierając się na doświadczeniach jednostki, lub całych grup społecznych. Najczęściej na podstawie istniejących analiz i doświadczenia przeprowadza sesje terapeutyczne z pacjentami, którzy cierpią na mniej lub bardziej poważne zaburzenia psychiczne, zaburzenia nastroju albo dysfunkcje społeczne. Psycholog pomaga takiej osobie nazywać swoje problemy, wypracowuje metody radzenia sobie oraz – jeśli ma uprawnienia psychologa klinicznego – może nawet proponować stosowanie pewnych rodzajów leków. Tego typu psychologa nazywamy psychoterapeutą. Istnieją także psychologowie, którzy swoją działalność traktują bardziej naukowo, badawczo i dydaktyczną. Mogą też pracować jako doradcy zawodowi, trenerzy personalni. Lub znaleźć zawodowe spełnienie w branży medycznej, reklamowej, kulturalnej i oświatowej.

Szczegóły pracy psychologa zostały opisane tutaj: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-wyglada-praca-psychologa/.

Psycholog – wymagania zawodowe

Koniecznym warunkiem do wykonywania zawodu psychologa w dowolnej formie jest ukończenie wyższych studiów humanistycznych na kierunku psychologia. Studia oferują wybór interesujących kandydata do zawodu specjalizacji. Może zajmować się w przyszłości problemami natury społecznej, klinicznej albo wybrać psychologię żywienia, dziecięcej czy reklamy. Same studia jednak to dopiero początek zawodowego rozwoju. Istotne jest ciągłe poszerzanie swoich kompetencji o śledzenie doniesień o kolejnych badaniach, odkryciach czy metodach terapeutycznych. Udział w konferencjach, dodatkowych szkoleniach, kursach i studiach podyplomowych podnosi kwalifikacje i otwiera pole do szerszego i bardziej zróżnicowanego grona pacjentów. Oczywiście bardzo ważne są też cechy personalne psychologa – dobry fachowiec tego typu powinien cechować się umiejętnością słuchania, posiadać zdolność do analitycznego i logicznego myślenia, być dociekliwym, dokładnym i cierpliwym.

Więcej o tym jak zostać psychologiem przeczytamy na blogu https://www.zlecenia.pl/blog/jak-zostac-psychologiem/.

Psycholog – warunki pracy

W zależności od miejsca pracy psycholog może pracować w domu, w gabinecie terapeutycznym albo w warunkach biurowych. Najczęściej ma spory kontakt z ludźmi, którzy niejednokrotnie przejawiają objawy zaburzeń. Bardzo istotne jest przygotowanie przyszłego psychologa i nauczenie go nabierania dystansu by problemy jego pacjentów nie zajęłoby zbytnio jego życia prywatnego i własnego samopoczucia psychicznego. Praca odbywa się w dość zróżnicowanym czasie, gdyż nie zawsze wskazane są sztywne godziny przyjęć. Często wizyty umawiane są indywidualnie, nierzadko w weekendy. Sporo obowiązków jednak – analiza zebranego materiału od pacjenta, analiza przeprowadzonych na nim testów i innych badań – odbywa się w domu lub w biurze.

Psycholog – zatrudnienie i zarobki

Psycholog zatrudnienie znaleźć może we wszystkich placówkach zajmujących się kondycją i zdrowiem psychicznym, ale także w szkołach, ośrodkach szkoleniowych, ośrodkach doradztwa zawodowego, a nawet w firmach reklamowych czy handlowych. Wielu specjalistów, zwłaszcza tych z doświadczeniem i osobistą renomą decyduje się na własną działalność gospodarczą. Wedle badań przeciętnie w Polsce psycholog zarabia około 3300 – 4700 zł brutto, podaje strona https://www.zlecenia.pl/blog/ile-zarabia-psycholog-zarobki-psychologa/.