Psycholog opis zawodu

Psycholog w swojej pracy zajmuje się terapeutycznym lub naukowym badaniem zachowań ludzkich opierając się na doświadczeniach jednostki, lub całych grup społecznych. Najczęściej na podstawie istniejących analiz i doświadczenia przeprowadza sesje terapeutyczne z pacjentami, którzy cierpią na mniej lub bardziej poważne zaburzenia psychiczne, zaburzenia nastroju albo dysfunkcje społeczne. Psycholog pomaga takiej osobie nazywać swoje problemy, wypracowuje metody radzenia sobie oraz jeśli ma uprawnienia psychologa klinicznego może nawet proponować stosowanie pewnych rodzajów leków. Tego typu psychologa nazywamy psychoterapeutą. Istnieją także psychologowie, którzy swoją działalność traktują bardziej naukowo, badawczo i dydaktyczną. Mogą też pracować jako doradcy zawodowi, trenerzy personalni. Lub znaleźć zawodowe spełnienie w branży medycznej, reklamowej, kulturalnej i oświatowej.
Szczegóły pracy psychologa zostały opisane tutaj: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-wyglada-praca-psychologa/.
Psycholog wymagania zawodowe
Koniecznym warunkiem do wykonywania zawodu psychologa w dowolnej formie jest ukończenie wyższych studiów humanistycznych na kierunku psychologia. Studia oferują wybór interesujących kandydata do zawodu specjalizacji. Może zajmować się w przyszłości problemami natury społecznej, klinicznej albo wybrać psychologię żywienia, dziecięcej czy reklamy. Same studia jednak to dopiero początek zawodowego rozwoju. Istotne jest ciągłe poszerzanie swoich kompetencji o śledzenie doniesień o kolejnych badaniach, odkryciach czy metodach terapeutycznych. Udział w konferencjach, dodatkowych szkoleniach, kursach i studiach podyplomowych podnosi kwalifikacje i otwiera pole do szerszego i bardziej zróżnicowanego grona pacjentów. Oczywiście bardzo ważne są też cechy personalne psychologa dobry fachowiec tego typu powinien cechować się umiejętnością słuchania, posiadać zdolność do analitycznego i logicznego myślenia, być dociekliwym, dokładnym i cierpliwym.
Więcej o tym jak zostać psychologiem przeczytamy na blogu https://www.zlecenia.pl/blog/jak-zostac-psychologiem/.
Psycholog warunki pracy
W zależności od miejsca pracy psycholog może pracować w domu, w gabinecie terapeutycznym albo w warunkach biurowych. Najczęściej ma spory kontakt z ludźmi, którzy niejednokrotnie przejawiają objawy zaburzeń. Bardzo istotne jest przygotowanie przyszłego psychologa i nauczenie go nabierania dystansu by problemy jego pacjentów nie zajęłoby zbytnio jego życia prywatnego i własnego samopoczucia psychicznego. Praca odbywa się w dość zróżnicowanym czasie, gdyż nie zawsze wskazane są sztywne godziny przyjęć. Często wizyty umawiane są indywidualnie, nierzadko w weekendy. Sporo obowiązków jednak analiza zebranego materiału od pacjenta, analiza przeprowadzonych na nim testów i innych badań odbywa się w domu lub w biurze.
Psycholog zatrudnienie i zarobki
Psycholog zatrudnienie znaleźć może we wszystkich placówkach zajmujących się kondycją i zdrowiem psychicznym, ale także w szkołach, ośrodkach szkoleniowych, ośrodkach doradztwa zawodowego, a nawet w firmach reklamowych czy handlowych. Wielu specjalistów, zwłaszcza tych z doświadczeniem i osobistą renomą decyduje się na własną działalność gospodarczą. Wedle badań przeciętnie w Polsce psycholog zarabia około 3300 4700 zł brutto, podaje strona https://www.zlecenia.pl/blog/ile-zarabia-psycholog-zarobki-psychologa/.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski