Zieleń w Bydgoszczy

Bydgoszcz to miasto pod wieloma względami wyjątkowe. Posiada szereg zalet, dzięki którym młodzi Bydgoszczanie nie chcą wyjeżdżać ze swojej rodzinnej miejscowości. Co więcej, wiele osób przyjeżdża tutaj, aby osiąść na stałe lub przynajmniej dobrze zwiedzić miasto. Turyści chętnie poruszają się komunikacją miejską lub decydują się na wynajem aut w Bydgoszczy. Jedno i drugie rozwiązanie jest wygodne ze względu na dobrze zorganizowaną komunikację i szerokie drogi, którymi można się swobodnie dostać do każdej części miasta. Jednak dlaczego właściwie warto odwiedzić Bydgoszcz? Jednym z powodów są imponujące tereny zielone w niezwykłej ilości.

Parki w Bydgoszczy

Bydgoszcz to duże miasto, pełne wysokich biurowców i bloków mieszkalnych. W tak dużych i ważnych ośrodkach miejskich często brakuje zieleni. Bydgoszcz wyróżnia się pod tym względem. Pod względem powierzchni parków Bydgoszcz plasuje się na drugim miejscu w Polsce, zaraz za Warszawą, pomimo że jest miastem nieporównywalnie mniejszym, również od wielu miejscowości, które znalazły się w rankingu zdecydowanie niżej.

W Bydgoszczy znajduje się między innymi największy park miejski w Polsce. Jest to tak zwany Leśny Park Kultury i Wypoczynku. Potocznie mówi się o nim “Myślęcinek.” Park leży w części północnej miasta. Przestrzeń parku jest bardzo zróżnicowana. Występuje tutaj wiele niezagospodarowanych terenów zielonych, umożliwiających wypoczynek w błogiej ciszy. Jednak w parku znajduje się również bogata infrastruktura wypoczynkowo-rekreacyjna. Działają tutaj restauracje i hotel, lunapark i ogród zoologiczny. Jakby tego było mało, na Górze Myślęcińskiej leżącej na terenie parku każdej zimy uruchamiany jest wyciąg narciarski. Warto również wspomnieć o licznych zbiornikach wodnych na terenie parku, które umożliwiają wypoczynek na wiele sposobów, w tym również poprzez oddanie się wędkarstwu.

Parki w Bydgoszczy

Jednak Bydgoszcz to nie tylko Leśny Park Kultury i Wypoczynku. Jeśli chodzi o tereny zielone i parki warto wspomnieć jeszcze o Wyspie Młyńskiej. Jest to wyspa rzeczna, której krajobraz jest doceniany przez wszystkich odwiedzających. Warto zaznaczyć, że wyspa jest połączona z lądem kilkoma mostami. Co więcej, również Ci, którzy zdecydują się na wynajem aut bydgoszcz mogą dojechać na wyspę, ze względu na dostępną trasę drogową.

Pozostałe tereny zielone w Bydgoszczy i okolicy

Poza wymienionymi powyżej, w Bydgoszczy dostępnych jest również wiele innych terenów zielonych. Pozostałe ważne parki, to między innymi:

  • Park Kazimierza Wielkiego,
  • Park Wincentego Witosa,
  • Park Henryka Dąbrowskiego,
  • Park Centralny,
  • Planty nad Kanałem Bydgoskim,
  • Planty nad Brdą,
  • Parka Jana Kochanowskiego.

Każdy z parków jest nieco inny, zarówno pod względem przyrody jak i dostępnej infrastruktury. Warto również zauważyć, że Bydgoszcz jest z każdej strony otoczona lasami. To ewenement jak na tak duże miasto. Dzięki temu mieszkańcy zawsze mają gdzie wyjechać, gdy chcą uciec od miejskiego zgiełku. Wszechobecne lasy odpowiadają również za dobrą jakość powietrza w Bydgoszczy. Pod tym względem również Bydgoszcz wyróżnia się na tle innych polskich miejscowości.