Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bydgoszcz

Sprzedaż mieszkania z lokatorem – co warto o nim wiedzieć?

W życiu zdarzają się różne sytuacje również takie kiedy musimy sprzedać naszą nieruchomość, w której zameldowany jest lokator. Czy jest to w ogóle możliwe i jak tego dokonać? Warto w takich okolicznościach skorzystać ze skupu nieruchomości. Czym jest i jak można mu sprzedać mieszkanie z lokatorem? Podpowiadamy.

Skup nieruchomości – czym jest?

Skupy nieruchomości to firmy, które dokonują zakupu różnego rodzaju nieruchomości, również takich, w których zameldowany jest lokator. Skupują one również takie budynki, które posiadają zadłużenie, kredyt hipoteczny, bądź są w złym stanie technicznym. Możliwy jest także skup udziałów w nieruchomościach lub spadku.

Jak pozbyć się lokatora z mieszkania?

Ze względu na to, że sprzedaż mieszkania z lokatorem jest trudnym i uciążliwym zajęciem, wiele osób chce pozbyć się osób zamieszkujących ich mieszkanie jeszcze przed wystawieniem oferty sprzedaży. Pierwszym krokiem powinna być w takiej sytuacji próba załatwienia sprawy w sposób polubowny, dopiero jeżeli się to nie uda, możemy skierować wniosek do sądu o eksmisję lokatora. Takie sprawy niestety bardzo często mogą ciągnąć się latami i nie zawsze zakończyć sukcesem, ponieważ polskie prawo broni najemcy i bierze pod uwagę jego sytuację. Do tego jeśli chcemy pozbyć się najemcy z powodu chęci sprzedaży mieszkania, a ten wywiązuje się ze wszelkich obowiązków zawartych w umowie, czyli należycie dba o mieszkanie, regularnie płaci rachunki i czynsz i nie chce się z niego wyprowadzić, wówczas wyrok sądu najprawdopodobniej będzie niekorzystny dla właściciela mieszkania.

Jak najprościej sprzedać mieszkanie z lokatorem?

Jeżeli potrzebujemy gotówki lub chcemy szybko sprzedać mieszkanie z lokatorem, który nie chce się z niego wyprowadzić, musimy liczyć się z faktem, że większość nabywców nie zdecyduje się na zakup tak obciążonej nieruchomości. Z tego względu cena, jaką dostaniemy za mieszkanie, będzie znacznie niższa od ceny rynkowej, a i tak najprawdopodobniej żadna osoba prywatna nie zakupi takiego mieszkania. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać ze skup nieruchomości Bydgoszcz, który specjalizuje się w nabywaniu lokali o trudnej sytuacji prawnej. Takiej firmie nie zależy tak bardzo na czasie jak nam, dlatego jest ona w stanie przeprowadzić skomplikowaną procedurę eksmisyjną.

Jak wygląda procedura sprzedaży mieszkania z lokatorem w skupie nieruchomości?

Skup nieruchomości z lokatorami nie jest wcale tak skomplikowany jak może nam się wydawać. W pierwszej kolejności musimy skontaktować się z firmą i przedstawić swoją sytuację. Następnie zostanie przygotowana wycena naszego mieszkania. W przypadku mieszkania z lokatorem możemy liczyć na 30 do 60% ceny rynkowej mieszkania. Po skompletowaniu wszelkich potrzebnych dokumentów zostaje zawarta umowa sprzedaży u notariusza, środki finansowe trafiają na nasze konto.