Kolendra – skład, właściwości, przykłady zastosowań, nasiona kolendry

Kolendra należy do popularnych przypraw. Obecnie w polskich sklepach można ją nabyć w postaci suszonej, lub świeżą – w doniczce. Jakie wartości odżywcze posiada ta roślina? W leczeniu jakich schorzeń może być ona pomocna? Jak uprawiać kolendrę z nasion?

Kolendra – podstawowe informacje

Kolendra jest to gatunek rośliny, którą zaliczamy do rodziny selerowatych. W naturalnych warunkach rośnie ona w regionie Morza Śródziemnego. W tej chwili największymi producentami tej przyprawy są Maroko i Indie. Kolendra posiada nie tylko znajduje szerokie zastosowanie w kuchni, ale posiada też właściwości lecznicze. Wyróżniamy kolendrę drobno-owocową i wielkoowocową (w tej chwili uprawia się przede wszystkim odmianę drobnoowocową, która zawiera większe ilości olejku eterycznego).

Jakie wartości odżywcze posiada kolendra?

Świeża kolendra charakteryzuje się intensywnym, zielonym kolorem, który jest wynikiem wysokiej zawartości chlorofilu. Roślina wyróżnia się wysoką zawartością witaminy C. W jej składzie znajdziemy ponadto witaminy A, K i E, a także komplet witamin z grupy B.

Spożywając kolendrę dostarczamy naszemu organizmowi cennych polifenoli, a także minerałów: potasu, manganu, cynku, fosforu, wapnia, sodu, czy żelaza.

Za charakterystyczny zapach kolendr odpowiadają olejki eteryczne (które ponadto wykazują korzystny wpływ na pracę ludzkiego układu pokarmowego).

W jaki sposób kolendra wpływa na nasze zdrowie?

Włączenie kolendry do menu może skutecznie wspierać funkcjonowanie układu immunologicznego (dotyczy to szczególnie rośliny świeżej, która zawiera duże ilości witamin i chlorofilu). Kolendra może zapobiegać infekcjom lub też skrócić czas ich trwania, gdyż wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Kolendra posiada właściwości moczopędne, dlatego skutecznie zapobiega infekcjom układu moczowego, chroni nerki, zmniejsza obrzęki, pomaga oczyszczać organizm z niebezpiecznych toksyn.

Ze względu na obecność witamin z grupy B, a także magnezu świeża kolendra wspiera pracę układu nerwowego (warto po nią sięgać, gdy mamy problemy z zasypianiem).

Spożywanie kolendry może zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, gdyż roślina ta zmniejsza poziom złego cholesterolu, a dodatkowo obniża ciśnienie tętnicze.

Jak wykorzystać kolendrę w kuchni?

Kolendra jest przyprawą, która znajduje zastosowanie w polskiej kuchni. Jej charakterystyczny, intensywny smak sprawia, że pasuje ona do wielu dań – zarówno mięsnych, jak i wegetariańskich. Kolendrą możemy przyprawiać pasztety, ryby, sałatki, dania z ryżem, roślinami strączkowymi, owocami morza.

Jeżeli kupujemy kolendrę suszoną, przechowujemy ją w suchym i ciemnym miejscu, najlepiej w papierowym opakowaniu. Kolendrę świeżą dobrze jest postawić na parapecie, gdzie będzie miała dostęp do promieni słonecznych.

Uprawa kolendry z nasion

Kolendrę można uprawiać zarówno w przydomowym ogrodzie, jak i w donicach. Obecnie najprościej jest kupić sadzonki kolendry, choć równie dobrze można wysiewać ją z nasion. Ogrodnicy zalecają wysiewanie nasion kolendry wprost do gruntu. Należy pamiętać o odstępach pomiędzy roślinami, które powinny wynosić co najmniej 30 centymetrów. Najlepszy czas na wysiew kolendry to przełom czerwca i sierpnia (jeżeli sadzimy kolendrę w doniczce, możemy zrobić to o dowolnej porze roku).

Nasiona Kolendry kupisz w sklepie W.Legutko

Kolendra do prawidłowego wzrostu potrzebuje gleby lekkiej, ciepłej, przepuszczalnej, zawierającej sporo wapnia, kredowej, o obojętnym pH (nie sadzimy kolendry na podłożu kwaśnym). Jako, że kolendra wywodzi się z regionów o cieplejszym od polskiego klimacie, musimy pamiętać, żeby zapewnić jej stanowisko nasłonecznione i osłonięte od silnych wiatrów.

W przypadku uprawy kolendry do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych należy regularne podlewanie, odchwaszczanie i spulchnianie.

Osoby sadzące kolendrę w ogrodzie muszą pamiętać, że nie toleruje ona towarzystwa kopru włoskiego i kopru ogrodowego. Warto natomiast posadzić ją na stanowisku po roślinach motylkowych i okopowych.