Badanie trzeźwości domowym alkomatem. Kiedy wynik może być błędny?

Alkomat tak, jak każde inne urządzenie może działać nieprawidłowo, co będzie miało wpływ na wyświetlane wyniki. Jest to o tyle problematyczne, że błędny wynik może dać kierowcy niesłuszne poczucie, że może on bezpiecznie wsiąść za kierownicę, a w konsekwencji doprowadzić do poważnych kłopotów. W jakich sytuacjach alkomat może wskazywać błędne wyniki?

Wielokrotne pomiary

Pierwszy pomiar alkomatem może być błędny, ze względu np. na produkty zawierające śladowe ilości alkoholu takie jak: słodycze, płyny do płukania jamy ustnej, czy nawet leki. Dlatego jeśli podejrzewamy, że wynik jest nieprawidłowy właśnie z tego powodu, to najlepiej wykonać powtórne badanie. Dotyczy to również kontroli policyjnej. Wystarczy przekazać funkcjonariuszom informacje, że wynik może być błędny, bo chwilę wcześniej zjadło się produkty z niewielką ilością alkoholu. W takim przypadku policjant wykona powtórne badanie, a sprawa szybko zostanie wyjaśniona. Należy jednak pamiętać, aby drugie badanie było wykonane co najmniej 15 minut po pierwszym, inaczej wyniki będą błędne.

Palenie papierosów

Palacze powinni pamiętać, że po wypaleniu papierosa należy odczekać co najmniej 20 minut z przeprowadzaniem badania alkomatem. Wykazano, że palenie może powodować wskazanie wyższego wyniku niż jest w rzeczywistości. Nie ma przy tym znaczenia, czy jest to tradycyjny, czy e – papieros. Jest to również ważna zasada w przypadku alkomatów półprzewodnikowych stosowanych jako alkomaty osobiste. Dmuchnięcie bezpośrednio po wypaleniu papierosa może rozregulować alkomat lub nawet go trwale uszkodzić.

Niewłaściwe przechowywanie alkomatu

Dotyczy przede wszystkim alkomatów kupowanych na użytek własny. Trzeba pamiętać, że alkomat jako urządzenie elektroniczne nie powinien być narażony na bardzo niskie ani bardzo wysokie temperatury. Dlatego lepiej nie trzymać go w schowku samochodowym. Zdecydowanie lepszym miejscem jest szafka w domu. Oczywiście alkomat można zabierać ze sobą na wyjazdy, ale po skończonej podróży najlepiej wyciągnąć go z samochodu, który w upalnie dni może się bardzo szybko nagrzać, co spowoduje awarię urządzenia.

Brak okresowej kalibracji

Niezwykle ważnym czynnikiem dla prawidłowych wyników przeprowadzanych pomiarów jest regularne oddawanie alkomatu do kalibracji. Proces ten polega na odpowiednim zestrojeniu sensora i oprogramowania, co zapewnia wiarygodne wyniki. Kalibrację należy przeprowadzać co 6 lub 12 miesięcy lub po przeprowadzeniu określonej ilości badań, których liczba podana jest w instrukcji obsługi.