Onboarding w nowoczesnej firmie

2 min czytania
Onboarding w nowoczesnej firmie

Onboarding to obcobrzmiące słowo nabiera w dzisiejszym świecie coraz większego znaczenia. Czym właściwie jest onboarding można przeczytać również tutaj. Onboarding nie powinien brzmieć obco dla każdej firmy, która w nowoczesny sposób chce zarządzać swoimi pracownikami i skutecznie ich motywować. Skąd wywodzi się onboarding i dlaczego jest on taki ważny we współcześnie działających przedsiębiorstwach?

Definicja o****nboarding”

Onboarding to w skrócie skuteczne wdrożenie nowego pracownika w działalność firmy i w jego stanowisko. Jest to więc idea polegająca na tym, że pracownik powinien czuć się doceniony i zmotywowany do tego, aby przyzwyczaić się we właściwy sposób do swojego stanowiska w nowej firmie. Jest to więc swego rodzaju efektywna aklimatyzacja nowej osoby w firmie. Nie bez znaczenia po przetłumaczeniu z angielskiego on boarding” można uznać, że znaczy to tyle samo co stwierdzenie na pokład!”. Można więc rozumieć to jako przenośnię, że nowy pracownik trafia na nowy statek” i z odpowiednią pomocą załogi tego statku jest w stanie poradzić sobie w zupełnie nowym miejscu. W Polsce okres umowy próbnej wynosi 3 miesiące i to właśnie w trakcie tych pierwszych miesięcy sam pracownik również podejmuje decyzję odnośnie tego czy jest gotów związać się dłuższą umową z danym przedsiębiorstwem. Firma musi więc zadbać o to, aby zrobić na pracowniku jak najlepsze wrażenie już na początku współpracy

Dlaczego firma powinna zadbać o właściwy onboarding pracowników?

Z punktu widzenia przedsiębiorstwa, jeszcze wiele lat temu, nie miało znaczenia czy dany pracownik przekona się do firmy, ponieważ niezwykle łatwo było znaleźć nowych pracowników na jego miejsce. Mało kto również przywiązywał wagę do tego, aby odpowiednio zadbać o właściwe szkolenie nowych pracowników. W dzisiejszych czasach firmy zaczynają dostrzegać spore straty związane z nieustanną rotacją pracowników. Wynika to również z wysokiego poziomu technologicznego i konieczności nabycia odpowiedniej wiedzy, aby wykonywać daną pracę efektywnie, szybko oraz perfekcyjnie. Nowy pracownik musi uczyć się przez wiele miesięcy, aby osiągnąć podobny poziom jak jego poprzednik.

Onboarding pomaga nie tylko w szybszym nabyciu odpowiedniej wiedzy, ale pozwala również zachęcić pracownika do tego, aby związał swoją przyszłość z danym przedsiębiorstwem. Taki pracownik jest lojalny, związany z firmą i wykonuje swoją pracę z dużą dozą zadowolenia. Z tych względów onboarding jest ciągle rozwijającą się gałęzią w nowoczesnym zarządzaniu zasobami ludzkimi.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

pulsbydgoszczy_kf