Bydgoszcz utwardza kolejne ulice. Roboty ruszyły na Glinkach i Osowej Górze

Bydgoszcz utwardza kolejne ulice. Roboty ruszyły na Glinkach i Osowej Górze

FOT. ZDMIKP Bydgoszcz

Na bydgoskich Glinkach i Osowej Górze znów widać ekipy drogowe, a nie tylko piach i koleiny. Miasto uruchomiło dwa kolejne zadania, które mają zamienić gruntowe odcinki w wygodniejsze pieszo jezdnie. To niewielkie fragmenty na mapie, ale dla osób dojeżdżających do domów, furtek i posesji znaczą po prostu mniej błota, łatwiejszy dojazd i spokojniejsze przejście.

  • Na Glinkach ruszyła krótka przebudowa, która ma poprawić codzienny dojazd
  • Osowa Góra dostanie nową pieszo jezdnię i zatoki parkingowe
  • Na miejskiej liście wciąż są kolejne adresy do utwardzenia

Na Glinkach ruszyła krótka przebudowa, która ma poprawić codzienny dojazd

Prace rozpoczęły się na ul. Mogileńskiej. Chodzi o odcinek liczący niespełna 150 metrów, między posesją nr 62 a utwardzoną już ul. Gniewkowską. Wartość inwestycji to około 216 tys. zł, a zakres robót obejmuje budowę pieszo jezdni bez zmiany dotychczasowego przebiegu drogi.

W tym miejscu pojawi się nawierzchnia z eko kostki, a skrajne części jezdni zostaną wykończone betonową kostką, tak by wygodniej poruszali się piesi. Zaplanowano też zjazdy do posesji oraz dojścia do furtek. To ważny detal, bo właśnie takie elementy przesądzają o tym, czy droga służy tylko samochodom, czy staje się też normalnym dojściem do domu. Zadanie zostało wskazane do realizacji w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, a zakończenie prac planowane jest na czerwiec.

Osowa Góra dostanie nową pieszo jezdnię i zatoki parkingowe

Drugie zadanie dotyczy ul. Gęsiej na Osowej Górze. Tu miasto podpisało już umowę z wykonawcą, bydgoską spółką Brukop. Na odcinku około 220 metrów powstanie pieszo jezdnia, a grunt zostanie utwardzony płytami ażurowymi.

Część dla pieszych ma otrzymać nawierzchnię z kostki betonowej. W projekcie znalazły się też zjazdy, dojścia do furtek oraz zatoki parkingowe, które mogą odciążyć ulicę tam, gdzie samochody stoją dziś na dziko albo utrudniają przejazd. To inwestycja prowadzona w ramach trzeciej edycji programu utwardzania ulic gruntowych. I ona również ma się zakończyć przed wakacjami.

Na miejskiej liście wciąż są kolejne adresy do utwardzenia

Bydgoszcz przeznacza w tym roku na utwardzanie ulic prawie 40 mln zł. To kwota, która pokazuje skalę potrzeb, bo takich odcinków w mieście nadal nie brakuje. Roboty trwają już między innymi na ulicach Agrestowej, Podleśnej i Maciejowickiej, a na tegorocznej liście są też Dożynkowa na Miedzyniu, Skowronków na Osowej Górze, Ciepła na Jary, Biedaszkowo na Górzyskowie oraz Podhalańska na Szwederowie.

Na samych miejskich programach sprawa się nie kończy. Utwardzanie ulic odbywa się także dzięki inicjatywom lokalnym, BBO, współpracy z prywatnymi inwestorami oraz przy okazji większych inwestycji drogowych. Miasto przygotowuje się już do czwartej edycji wieloletniego programu utwardzania ulic gruntowych, a aktualna lista odcinków do realizacji jest już dostępna.

na podstawie: ZDMIKP Bydgoszcz.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (ZDMIKP Bydgoszcz). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.