W Czemlewie policjanci pokazali seniorom, jak oszuści przejmują konta

W Czemlewie policjanci pokazali seniorom, jak oszuści przejmują konta

FOT. Policja Bydgoszcz

W Czemlewie policjanci z komisariatu w Fordonie spotkali się z seniorami, by rozebrać na czynniki pierwsze oszustwa internetowe i sposoby działania przestępców. Funkcjonariusze mówili nie tylko o zagrożeniach, ale też o prostych zasadach, które mogą uchronić przed utratą pieniędzy i danych. Spotkanie odbyło się z udziałem członków Klubu Seniora AKTYWNI RAZEM z gminy Dąbrowa Chełmińska.

W miniony piątek, 24 kwietnia 2026 roku, w miejscowości Czemlewo komisarz Monika Złotowska i aspirant Dawid Kumkowski rozmawiali z seniorami o przestępstwach, których ofiarami najczęściej padają osoby starsze. Policjanci z komisariatu w Fordonie pokazali najczęściej stosowane metody przez oszustów i zwrócili uwagę na sytuacje, które powinny od razu wzbudzić niepokój.

Podczas spotkania padły konkretne wskazówki dotyczące bezpiecznego korzystania z sieci. Funkcjonariusze przypomnieli o zasadzie ograniczonego zaufania, o konieczności weryfikacji rozmówcy i o ochronie danych osobowych. Seniorzy usłyszeli też, by nigdy nie przekazywać osobom postronnym loginów, haseł dostępowych ani kodów autoryzacyjnych.

Policjanci wyjaśnili również, jak postępować w chwili, gdy pojawi się podejrzana sytuacja i gdzie zgłosić próbę oszustwa. Nie zabrakło pytań, a uczestnicy dzielili się własnymi doświadczeniami, które dobrze pokazały, że internetowe pułapki wciąż pozostają jednym z najgroźniejszych zagrożeń dla starszych mieszkańców.

To było spotkanie bez pościgów i kajdanek, ale właśnie takie działania często uderzają w przestępców najmocniej - zanim zdążą zdobyć zaufanie ofiary, ktoś już wcześniej ostrzegł, jak działają i po co wyciągają dane.

na podstawie: Policja Bydgoszcz.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Policja Bydgoszcz). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.