Premiera Donizettiego i gwiazdy z Monako i Holandii - XXXII Bydgoski Festiwal Operowy

Opera Nova otworzy wiosenny sezon festiwalowy mocnym akcentem - na scenie pojawi się międzynarodowa obsada i awangardowe inscenizacje, które mają przyciągnąć widzów spoza typowego grona melomanów. W Bydgoszczy zaplanowano premiery, powroty uznanych zespołów tańca oraz projekty sięgające po regionalne tradycje muzyczne. Organizatorzy właśnie uruchomili sprzedaż biletów, a program obiecuje kontrast między klasyką a współczesną estetyką sceny.
- XXXII Bydgoski Festiwal Operowy zaczyna od wielkiej premiery i gości z Europy
- Bydgoszcz oferuje bilety dla różnych widzów i łatwy dostęp do zakupu
XXXII Bydgoski Festiwal Operowy zaczyna od wielkiej premiery i gości z Europy
Festiwal rozpocznie się od pierwszej w historii bydgoskiej sceny inscenizacji opery Gaetana Donizettiego “Łucja z Lammermoor” - reżyserię podpisuje Thaddeus Strassberger, twórca znany z realizacji na scenach takich jak Royal Opera House czy Los Angeles Opera. To otwarcie ma ustawić ton całej imprezy - klasyczne tytuły poddane nowoczesnej interpretacji.
W programie znalazły się zarówno spektakle operowe, jak i baletowe oraz oryginalne projekty muzyczne. Wyróżniają się między innymi:
- Nederlands Dans Theater 2 (Holandia) - dwa spektakle tańca współczesnego, w tym nowa odsłona klasycznej choreografii autorstwa Sharon Eyal i Gaia Behara.
- Les Ballets de Monte-Carlo (Monako) - autorska wizja “Jeziora łabędziego” w choreografii Jean-Christophe’a Maillota.
- Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie z cyklem pieśni kaszubskich “Wòlô Bòskô” autorstwa Łukasza Godyli, w którym wystąpią m.in. Danuta Stenka i solista Opery Nova Damian Wilma.
- Polska Opera Królewska z reinterpretacją świeckiego oratorium Georga Friedricha Haendla oraz Opera na Zamku w Szczecinie w nowoczesnej odsłonie operetki Offenbacha.
Na zakończenie festiwalu zaplanowano jedno z mocniejszych przeżyć scenicznych - inscenizację “Salome” Richarda Straussa w realizacji Łotewskiej Opery Narodowej pod kierunkiem Alvisa Hermanisa, która przenosi dramat w futurystyczne realia.
O oprawę wizualną wydarzenia zadbał plakat autorstwa Jacka Staniszewskiego - jego projekt ma być manifestem festiwalowej otwartości na nowe formy.
“Opera nie musi być prezentowana w sposób tradycyjny. Skoro współczesne teatry korzystają z multimediów, projekcji i ruchomych scenografii, także plakat powinien być otwarty na nowe formy” - Jacek Staniszewski
Bydgoszcz oferuje bilety dla różnych widzów i łatwy dostęp do zakupu
Organizatorzy podkreślają różnorodność repertuaru - od opery i operetki po balet oraz projekty łączące muzykę poważną z regionalnym językiem. Bilety są już w sprzedaży w kasie Opery Nova oraz online. Cennik przewiduje przedziały dostosowane do różnych grup widzów - ceny ulgowe wynoszą 90-160 zł, a normalne 120-190 zł.
Program imprezy i szczegóły poszczególnych wydarzeń są dostępne na stronach Opery Nova - warto zapoznać się z opisami spektakli i składem wykonawców przed zakupem biletów, bo niektóre produkcje mają ograniczoną liczbę miejsc.
Mieszkańcy mogą liczyć na program, który łączy znane tytuły z niecodziennymi doświadczeniami scenicznymi - to dobra okazja, by zobaczyć światowe zespoły bez wyjazdu za granicę. Dla osób planujących udział praktyczna rada - wcześniejszy zakup pozwala wybierać lepsze miejsca i uniknąć szybkiego wyprzedania biletów na spektakle z zagranicznymi gwiazdami.
na podstawie: Urząd Miasta.
![]()
Ostatnie Artykuły

Bydgoska policjantka znów na podium - tym razem w Tallinnie

Bydgoszcz do odkrycia przyciąga stałych uczestników i nowych ciekawskich

Skradziony PESEL może oznaczać cudzy kredyt. Jest proste zabezpieczenie

Ponad 3900 kontroli w Bydgoszczy. Ani jeden kierowca nie był nietrzeźwy

Kamienica przy Toruńskiej 38 po remoncie. Zmiany obejmują całą ulicę

Abramczyk Polonia wybrała rywala. W półfinale pojedzie z Orłem Łódź

3055 kontroli w Bydgoszczy i powiecie. Jeden kierowca po alkoholu

Z osiedli na główne ronda. Trwa odnawianie oznakowania w Bydgoszczy

Autorski repertuar i osiem nazwisk. Kolejny koncert Rzeki Muzyki
![[PIŁKA NOŻNA] Betclic 2. liga: Zawisza Bydgoszcz – Lechia Zielona Góra 2:1. Drugie zwycięstwo z rzędu bydgoszczan](/images/mecz/thumbnails/zawisza-bydgoszcz-lechia-zielona-gora-16082026-21.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Betclic 2. liga: Zawisza Bydgoszcz – Lechia Zielona Góra 2:1. Drugie zwycięstwo z rzędu bydgoszczan
![[PIŁKA NOŻNA] Betclic 3. Liga Grupa 2 (Grupa II): Chemik Bydgoszcz – Polonia Środa Wielkopolska 1:4](/images/mecz/thumbnails/chemik-bydgoszcz-polonia-sroda-wielkopolska-14082026-14.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Betclic 3. Liga Grupa 2 (Grupa II): Chemik Bydgoszcz – Polonia Środa Wielkopolska 1:4

Bukiety, alkohol i papierosy. 42-latek zatrzymany po serii włamań w Bydgoszczy

Z odpadów powstały nowe pomysły. Finał akademii na Starym Rynku

Bydgoscy kryminalni zabezpieczyli blisko kilogram narkotyków. Trzy zatrzymania
Przydatne dane teleadresowe
- Wojskowe Centrum Medycyny Pracy w Bydgoszczy - kontakt, laboratoria, badania
- Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Bydgoszczy - adres i kontakt
- Leśny Park Kultury i Wypoczynku Myślęcinek w Bydgoszczy - atrakcje, bilety i dojazd
- Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy - kontakt, dojazd, rejestracja
- Placówka Straży Granicznej w Bydgoszczy - kontakt, godziny przyjęć, zasięg terytorialny
- Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy - kontakt, godziny, zasięg terytorialny i e-usługi
