Uroczystości upamiętniające 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej w Bydgoszczy
W minioną niedzielę mieszkańcy naszego miasta uczcili pamięć ofiar II wojny światowej, uczestnicząc w uroczystościach z okazji 85. rocznicy jej wybuchu. Wydarzenie to miało szczególny charakter, łącząc refleksję nad tragicznymi wydarzeniami przeszłości z hołdem dla tych, którzy złożyli najwyższą ofiarę w obronie ojczyzny.

Uroczystości na Cmentarzu Bohaterów

Obchody rozpoczęły się wczesnym rankiem na Cmentarzu Bohaterów, gdzie zgromadziły się delegacje władz państwowych, samorządowych oraz przedstawiciele wojska. O godz. 11:00, w atmosferze zadumy, złożono kwiaty oraz zapalono znicze na symbolicznych mogiłach, w tym byłych prezydentów Bydgoszczy – Leona Barciszewskiego oraz Bernarda Śliwińskiego. Te gesty miały na celu przypomnienie o ich wkładzie w życie miasta oraz o tragicznych losach, które dotknęły wiele rodzin w czasie wojny.

Msza święta w intencji Ojczyzny

Po ceremonii na cmentarzu, o godzinie 12:00, odbyła się msza święta w kościele garnizonowym, która miała na celu modlitwę za poległych oraz wszystkich, którzy cierpieli w wyniku wojny. W trakcie nabożeństwa, uczestnicy mieli okazję do refleksji nad historią oraz jej wpływem na współczesne życie. Nabożeństwo połączyło zgromadzonych w jedną wspólnotę, która w ciszy i skupieniu oddała hołd tym, którzy nie wrócili z frontu.

Uroczystości na Starym Rynku i pokazy filmowe

Po mszy uczestnicy przenieśli się na Stary Rynek, gdzie pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej złożono kolejne kwiaty. Wiceprezydent miasta, Mirosław Kozłowicz, podkreślił znaczenie tego dnia, mówiąc: „1 września 1939 roku stanowi jedną z najbardziej bolesnych dat naszej współczesnej historii. Najpierw dla Polek i Polaków, a później dla setek milionów ludzi zamieszkujących najbardziej odległe zakątki globu rozpoczął się mroczny czas, który całkowicie zmienił znany ówczesnym świat.” Po zakończeniu oficjalnych uroczystości, na Starym Rynku zorganizowano pokazy filmowe, podczas których mieszkańcy mogli obejrzeć takie filmy jak „Jutro idziemy do kina” oraz „Pianista”, które w subtelny sposób nawiązywały do tematyki wojennej i jej reperkusji.

Tego dnia mieszkańcy mieli nie tylko okazję do refleksji, ale także do rozmowy o przeszłości, która wciąż kształtuje naszą tożsamość. Uroczystości te przypominają, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o tych, którzy walczyli o wolność, a także o wartościach, które powinny nam towarzyszyć na co dzień.


Źródło: Urząd Miasta w Bydgoszczy