Zieleń na skwerze Woyniłłowicza nabiera blasku
Nasze miasto zyska niebawem odnowiony skwer Woyniłłowicza. Mieszkańcy wybrali ten projekt w głosowaniu, a prace już trwają. Nowe alejki, roślinność i elementy małej architektury ogrodowej to tylko część planowanych zmian.

Rewitalizacja skweru Woyniłłowicza ruszyła pełną parą

Prace nad rewitalizacją skweru E. Woyniłłowicza, znajdującego się u zbiegu ulic M. Ogińskiego i K. Chodkiewicza, rozpoczęły się na dobre. W ramach projektu, wybranego przez mieszkańców w głosowaniu na Bydgoski Budżet Obywatelski, skwer zyska nowy wygląd. Zmienią się alejki, pojawią się nowe rośliny oraz elementy małej architektury ogrodowej, które zdecydowanie podniosą estetykę tego miejsca.

Nowa zieleń i elementy małej architektury

W ubiegłym roku opracowano kompleksowy projekt zmian, który zakłada wprowadzenie zieleni o reprezentacyjnym, ale naturalnym charakterze, idealnie wpisującej się w otoczenie. Na terenie skweru rosną już duże drzewa liściaste i iglaste, a pod nimi zostaną nasadzone krzewy liściaste oraz kwitnące byliny w bardziej nasłonecznionych częściach.

Wokół skweru zostaną nasadzone wysokie krzewy cisa pospolitego, laurowiśni wschodniej, perukowca podolskiego oraz pęcherznicy kalinolistnej, które osłonią go od otaczających ulic i parkingów. Obecnie realizowany jest pierwszy etap prac, obejmujący wykonanie nowych alejek. Zaplanowano także nasadzenie 1650 sztuk krzewów, krzewinek i bylin, a także budowę owalnej ścieżki z płyt betonowych z odciśniętymi tropami zwierząt.

Elementy małej architektury i przyszłe plany

Na skwerze pojawią się nowe ławeczki, tablice informacyjne oraz kosze na śmieci. Cała inwestycja, której koszt wynosi około 370 tysięcy złotych, ma zakończyć się jesienią. Warto zaznaczyć, że mieszkańcy sami wybrali to zadanie w trakcie głosowania na Bydgoski Budżet Obywatelski.

Docelowo planowany jest także kolejny etap rewitalizacji skweru sąsiadującego z odrestaurowanym gmachem dawnego sierocińca. Obejmie on m.in. zamontowanie pergoli zraszającej oraz nasadzenia 10 drzew i kolejnych 579 krzewów, krzewinek i bylin.

Bydgoski Budżet Obywatelski – siła decyzji mieszkańców

Bydgoski Budżet Obywatelski to szczególna forma konsultacji społecznych, która pozwala mieszkańcom bezpośrednio decydować o realizowanych inwestycjach. Na ten cel miasto zabezpieczyło 16 mln zł w 2024 roku. Zgłaszanie projektów do nowej edycji zakończyło się 30 czerwca, a liczba zgłoszonych zadań przekroczyła 900, co stanowi rekord w historii programu.

Dzięki aktywnemu udziałowi mieszkańców, nasze miasto zyskuje coraz więcej atrakcyjnych, zielonych przestrzeni, które służą wszystkim mieszkańcom i podnoszą jakość życia w naszej okolicy.


Wg inf z: Urząd Miasta Bydgoszczy