Bydgoszcz staje się centrum literacko-muzycznych wydarzeń! Festiwal Początek Sezonu startuje dziś, oferując trzy pełne dni spotkań, warsztatów, koncertów i wędrówek. Sprawdź, co czeka na mieszkańców!
- Start Festiwalu Początek Sezonu: koncerty i literackie spotkania
- Program Festiwalu: bogactwo wydarzeń w różnych lokalizacjach
- Szczególne atrakcje dla najmłodszych i młodych uczestników
- Wędrówki, spacery i specjalne wydarzenia – Festiwal dla każdego
- Podziękowania i zaproszenie do udziału
Start Festiwalu Początek Sezonu: koncerty i literackie spotkania
Dziś rozpoczyna się Festiwal Początek Sezonu, który potrwa od 27 do 30 czerwca. O godzinie 19:00 w Miejskim Centrum Kultury odbędzie się koncert inauguracyjny „Siemia Ziemia”. To tylko początek atrakcji, jakie przygotowali organizatorzy. W ciągu najbliższych trzech dni na uczestników czeka około 50 wydarzeń – od spotkań literackich, przez warsztaty, po spacery przyrodnicze i kulinarne.
Program Festiwalu: bogactwo wydarzeń w różnych lokalizacjach
Program Festiwalu jest niezwykle zróżnicowany. Spotkania literackie, koncerty, warsztaty dla dzieci i dorosłych, dyskusje i potańcówki będą odbywać się w kilku miejscach, m.in. nad Brdą, na Wyspie Młyńskiej, w Młynach Rothera, Miejskim Centrum Kultury oraz na Barce Lemara. Festiwal przeniesie się również do kompleksu pałacowo-parkowego w Ostromecku.
Wśród literackich spotkań warto wymienić „Kwestia humoru” z Olgą Drendą i Michałem Rusinkiem, „Juno” z Anną Dziewit-Meller, „Wieś, awans, miasto. „Chłopki” i „Hanka”” z Joanną Kuciel-Frydryszak i Maciejem Jakubowiakiem, „Wera z miasta idzie w świat” z Zytą Rudzką i Antoniną Lloyd Jones oraz „Na granicy” z Mikołajem Grynbergiem. Prowadzącymi będą znane postacie świata literatury, co gwarantuje wysoki poziom dyskusji i ciekawe tematy.
Szczególne atrakcje dla najmłodszych i młodych uczestników
Dla najmłodszych przygotowano strefę Miasto Dzieci, gdzie od piątkowego poranka dzieci będą mogły uczestniczyć w spotkaniach autorskich z twórcami literatury dziecięcej. W programie m.in. „Aga ma kota” z Agatą Romaniuk, „Nie mów do mnie Misiu” z Hubertem Klimko-Dobrzenieckim oraz „Marsz do kąta” z Grzegorzem Kasdepke. Dzieci będą mogły również wziąć udział w warsztatach, spacerach oraz pikniku rodzinnym w Ostromecku.
Wędrówki, spacery i specjalne wydarzenia – Festiwal dla każdego
Festiwal przewiduje także spacery przyrodnicze, kryminalne i performatywne. W sobotni wieczór odbędzie się Potańcówka na Barce Lemara, na którą zapraszają Dorota Masłowska i Agnieszka Szydłowska. Zwieńczeniem festiwalu będzie niedzielne wydarzenie artystyczne „Wiersze – dobrze, że jesteście” z Anną Dymną i Wojciechem Bonowiczem.
Podziękowania i zaproszenie do udziału
Zastępczyni prezydenta, Iwona Waszkiewicz, wyraziła wdzięczność organizatorom: „Bardzo dziękuję Fundacji Miejsce Uwagi za pomysł i za to, że postanowiliście zorganizować ten Festiwal w Bydgoszczy. Partnerami są Miejskie Centrum Kultury i Młyny Rothera. Program wydarzenia jest imponujący, jestem pod wrażeniem liczby wydarzeń i zaproszonych gości. Zachęcam mieszkanki i mieszkańców do udziału w Festiwalu – program jest tak bogaty i różnorodny, że każdy znajdzie coś dla siebie”.
Jednym z gości festiwalu jest Adam Wajrak, znany dziennikarz zajmujący się przyrodą i ekologią: „W tym roku na pewno będę w Bydgoszczy, gdzie razem z wspaniałymi przyjaciółmi robimy niezwykły festiwal. Przyroda będzie się przeplatać z kulturą jak mało gdzie! Musicie do nas dołączyć!”.
Wg inf z: Urząd Miasta w Bydgoszczy