Wręczono odznaczenia w 35. rocznicę wyborów czerwcowych
W 35. rocznicę pamiętnych wyborów czerwcowych, przypominamy sobie o walce o wolność i demokrację. W Bydgoszczy odbyły się uroczystości, podczas których wręczono odznaczenia państwowe, honorując zasłużonych mieszkańców naszego regionu.
  1. Uroczystości z okazji Dnia Wolności i Praw Obywatelskich
  2. Wręczenie odznaczeń państwowych
  3. Wystąpienia i wykłady specjalistów
  4. Wystawa o wyborach czerwcowych 1989

W Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich odbyły się uroczystości związane z Dniem Wolności i Praw Obywatelskich, przypominając o wyborach z czerwca 1989 roku, które zmieniły bieg historii naszego kraju. Podczas tych obchodów, Wojewoda Kujawsko-Pomorski wręczył odznaczenia państwowe.

W trakcie ceremonii, najwyższe wyróżnienie – Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, otrzymali prof. Aleksander Araszkiewicz oraz prof. Janusz Bujak. Ponadto, uhonorowano również osoby za działalność społeczną, wręczając Krzyże Zasługi, a za pracę zawodową – Medale za Długoletnią Służbę. Przedstawiciele samorządu terytorialnego otrzymali Odznaki Honorowe Za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego.

Wojewoda Kujawsko-Pomorski w swoim przemówieniu podkreślił: „Pamiętajmy o odwadze i determinacji tych, którzy walczyli o naszą wolność. Niech ten dzień przypomina nam także o sile jedności i demokracji. Rocznica częściowo wolnych wyborów to idealna okazja do wyróżnienia osób, które reprezentują różne dziedziny życia, ale wszystkich łączy to, że są z naszego regionu i kochają Polskę”.

Uroczystości uświetniły wystąpienia specjalistów – wykład dr. hab. Michała Kosmana, prof. UKW oraz recital prof. dr. hab. Radosława Marca z Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego. Wydarzeniu towarzyszyła także wystawa „Wybory czerwcowe 1989. Bydgoszcz-Toruń-Włocławek”, przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy, którą można odwiedzić przed siedzibą Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Jagiellońskiej 3.

Sejm RP ustanowił 4 czerwca Dniem Wolności i Praw Obywatelskich w 2013 roku, aby upamiętnić wybory parlamentarne z 1989 roku, które były pierwszymi częściowo wolnymi wyborami po II wojnie światowej. Były one kluczowym momentem w historii Polski, symbolizując porażkę Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i triumf demokratycznej opozycji.

Lista odznaczonych:

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski

prof. Aleksander Araszkiewicz

prof. Janusz Bujak

Złoty Krzyż Zasługi

Jarosław Steinborn

Andrzej Młyński (pośmiertnie)

Brązowy Krzyż Zasługi

Weronika Pochylska

Mieczysław Siewert

Medal Złoty za Długoletnią Służbę

Janusz Madej

Adam Rafiński

Lucyna Roszyn

Daniela Sztramkowska

Andrzej Tomasik

Waldemar Weiss

Medal Srebrny za Długoletnią Służbę

Justyna Ignalewska

Dorota Mioduszewska

Michał Tomaszewski

Anna Wronka

Medal Brązowy za Długoletnią Służbę

Piotr Jędraszczak

Małgorzata Dorota Nowak

Marcin Tucholke

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości

Piotr Bielicki

Odznaka samorządowa

Jan Koprowski

Bogdan Koszuta

Andrzej Olszewski

Michał Pęziak

Tadeusz Pogoda

Dariusz Wądołowski

Andrzej Wieczyński

Jerzy Wójcik

Piotr Gutowski

Medal „Pro Patria”

Katarzyna Brózda

To ważne, abyśmy pamiętali o tych, którzy swoją pracą i zaangażowaniem przyczynili się do budowania lepszej przyszłości. 35. rocznica wyborów czerwcowych jest doskonałą okazją do refleksji nad naszą historią oraz do uhonorowania tych, którzy nieustannie pracują na rzecz naszej wspólnoty.


Opierając się na: UW w Bydgoszczy