Ogród botaniczny po rewitalizacji: nowe atrakcje dla bydgoszczan
W miniony czwartek, 23 maja, odbyła się uroczystość otwarcia zrewitalizowanego Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. To wyjątkowe miejsce nie tylko dla studentów, ale i mieszkańców miasta, którzy chętnie korzystają z jego uroków. W wydarzeniu wzięli udział zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz oraz wiceprzewodnicząca Rady Miasta Elżbieta Rusielewicz.
  1. Otwarcie zrewitalizowanego Ogrodu Botanicznego UKW.
  2. Nowe budynki kulturalno-dydaktyczne i infrastruktura.
  3. Blisko 1200 gatunków roślin w kolekcji ogrodu.
  4. Historia ogrodu od 1930 roku.

Rewitalizacja Ogrodu Botanicznego rozpoczęła się w kwietniu 2021 roku i zakończyła pod koniec ubiegłego roku. Projekt miał na celu udostępnienie przestrzeni dla lokalnej społeczności i przedsiębiorczości. Na terenie ogrodu powstał nowy, w pełni wyposażony budynek kulturalno-dydaktyczny, gdzie odbywają się zajęcia dla różnych grup wiekowych, w tym dla bydgoskich szkół. Obok znajduje się wiata „zielonej szkoły”, idealna do zajęć edukacyjnych na świeżym powietrzu.

Odnowiono również drugi budynek biurowy, który teraz mieści małą, 10-osobową salę dydaktyczną. Dodatkowo, przy stawie został zbudowany drewniany pomost, a wokół stawu oraz pasieki postawiono nowe ogrodzenie. Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 4,5 mln zł. Zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz podczas uroczystości stwierdził: „Ogród botaniczny jest szczególnym miejscem dla bydgoszczanek i bydgoszczan, którzy chętnie korzystają z jego uroków. Botanik spełnia również bardzo ważną funkcję naukową, stanowi zaplecze dydaktyczne dla studentów i uczniów, ale jest również doskonałym miejscem do organizowania różnych uroczystości. Cieszę się, że osoby które odwiedzają Bydgoszcz, będę miały możliwość spędzać czas w wyjątkowej scenerii botanika. Bardzo dziękuję uczelni za podjęty trud związany z rewitalizacją ogrodu”.

Ogród Botaniczny UKW to prawdziwa perła dla miłośników przyrody. Kolekcje ogrodu obejmują blisko 600 gatunków i odmian drzew i krzewów, zarówno rodzimych, jak i obcych. Łącznie można tu znaleźć ponad 1200 gatunków i odmian roślin. Na terenie ogrodu znajdują się przyrodnicze ścieżki edukacyjne, takie jak „Drzewa polskie”, „Pomniki przyrody” oraz „Tajemnice ogrodu”. Co ciekawe, na niewielkim obszarze ogrodu (2,33 ha) zidentyfikowano 24 gatunki ssaków, 70 gatunków ptaków, 42 gatunki pszczół oraz 101 taksonów grzybów.

Historia Ogrodu Botanicznego sięga roku 1930, kiedy to otwarto go jako Szkolny Ogród Botaniczny. Po II wojnie światowej ogród zyskał na znaczeniu, stając się Miejskim Ogrodem Botanicznym. W 1951 roku został włączony do Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, a w 1977 roku przekształcony w ogólnodostępny park miejski. W 1995 roku nadano mu status pomnika przyrody „Arboretum”, a w 1999 roku teren przejęty przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, co przyspieszyło jego rozwój.

Ogród Botaniczny jest otwarty dla odwiedzających codziennie. W dni powszednie można go zwiedzać od 8:00 do 18:00, a w weekendy od 10:00 do 18:00. Wejścia znajdują się od strony ulicy Niemcewicza 2 oraz uczelni.


Według informacji z: UM Bydgoszcz