Weekendowy spacer z widokiem na Fordon - nowa trasa pieszo-rowerowa
Planujesz weekendowy wypad na świeżym powietrzu? Odkryj malownicze zakątki Fordonu! Nasza propozycja to spacer przez fordońskie górki, z których roztacza się niesamowity widok na okolicę.
  1. Trasa rozpoczyna się na pętli tramwajowej Łoskoń.
  2. Spacer leśnym wąwozem wzdłuż ul. Świętokrzyskiej.
  3. Punkt widokowy przy ruinach owczarni i Dąb Napoleona.
  4. Rekreacja przy ul. Twardzickiego i pomnik Ikara.

Wybierając się na spacer, warto zacząć od pętli tramwajowej Łoskoń. To największa tego typu infrastruktura w naszym mieście, z dodatkowymi elementami zajezdni. Stamtąd prowadzi nowa ścieżka pieszo-rowerowa, będąca częścią Wielkiej Pętli Fordonu.

Idąc w kierunku „górek”, rozpocznijmy naszą wędrówkę ulicą Świętokrzyską. Ta malownicza, gruntowa ulica biegnie przez leśny wąwóz, co nadaje spacerowi wyjątkowego uroku. Następnie ulicą Gorczańską dotrzemy do skrzyżowania z ulicą Bieszczadzką, gdzie znajduje się charakterystyczna kapliczka.

Dalsza trasa wiedzie ulicą Orlińskiego, która biegnie szczytem fordońskich górek. Na dużym rozwidleniu zobaczymy punkt widokowy, skąd możemy podziwiać ruiny owczarni – pozostałości dawnego folwarku „Miedzyń”.

Nieopodal ruin owczarni, na szczycie pagórka, rośnie Dąb Napoleona. Drzewo to zawdzięcza swoją nazwę legendzie, według której cesarz Francuzów miał obserwować pod jego koroną przemarsz swoich wojsk przez Wisłę w 1812 roku. Z tego miejsca rozciąga się przepiękny widok na wschodnią część Fordonu i pałac w Ostromecku po drugiej stronie Wisły.

Kontynuując spacer, ulicą M. Rataja dotrzemy do ul. Twardzickiego. U podnóża „górek” znajduje się duży plac zabaw i strefa rekreacyjna, idealna na chwilę odpoczynku i zabawę dla najmłodszych.

Na końcu ul. I. Daszyńskiego znajdziemy pomnik Ikara, który upamiętnia dawne lotnisko szkoły szybowcowej na Zboczu Fordońskim. Symbol trzech białych mew w okręgu oraz napis "Fordon" wbudowany w zbocze przypominają o tych historycznych wydarzeniach.

Dla wytrwałych spacerowiczów warto jeszcze wspiąć się na szczyt górek. Trud wspinaczki zostanie nagrodzony imponującym widokiem na centralną część Fordonu, który z pewnością zapadnie w pamięć.


Wg inf z: UM Bydgoszcz