80. rocznica Bitwy o Monte Cassino: wojewoda Kujawsko-Pomorski na uroczystościach
W miniony weekend mieszkańcy Kcyni uczcili 80. rocznicę Bitwy o Monte Cassino, jednego z najważniejszych starć II wojny światowej, w którym polscy żołnierze odegrali kluczową rolę. Uroczystości były wyrazem wdzięczności i szacunku dla bohaterów, którzy oddali życie za wolność naszej ojczyzny.
  1. Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel złożył wieniec na grobie Albina Rudasia.
  2. Burmistrz Kcyni Mateusz Stachowiak podkreślił znaczenie pamięci historycznej.
  3. Starosta Nakielski Krzysztof Błoński zaznaczył heroizm polskich żołnierzy.
  4. Wykład dra Sławomira Łanieckiego oraz konkurs plastyczny uświetniły obchody.

Bitwa o Monte Cassino, stoczona w maju 1944 roku, to jedno z najbardziej chwalebnych wydarzeń w historii polskiego oręża. Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel wziął udział w uroczystościach upamiętniających to ważne wydarzenie, które odbyły się 20 maja w Kcyni. Złożył wieniec na grobie jednego z uczestników bitwy, Albina Rudasia, oraz wziął udział w oficjalnych obchodach.

W swoim przemówieniu Wojewoda Michał Sztybel podkreślił, jak ważne jest to wydarzenie dla polskiej tożsamości narodowej. „Kłaniam się nisko rodzinom śp. Albina Rudasia i Wojciecha Spławskiego. Chciałbym zapoczątkować tradycję, by wojewódzkie obchody ważnych rocznic koncentrowały się nie tylko w stolicach województw. Bohaterowie pochodzą z całego regionu kujawsko-pomorskiego. Chcę pokazywać, że Biało-Czerwona jest ogromna i mieścimy się pod nią wszyscy, mając różną historię” – powiedział.

W uroczystości uczestniczył również Burmistrz Kcyni, Mateusz Stachowiak, który w swoim przemówieniu zaznaczył: „Kcynia nie zapomina. Kcynia pielęgnuje pamięć o przeszłości. To nasz obywatelski obowiązek. Gmina pamięta o bohaterskich uczestnikach wszystkich ważnych historycznie wydarzeń. Dziś akcentujemy udział mieszkańców naszej gminy w Bitwie o Monte Cassino. To Albinowi Rudasiowi i Wojciechowi Spławskiemu dedykujemy dzisiejszą uroczystość. Być może są inni bohaterowie, o których jeszcze się dowiemy. Cześć i chwała bohaterom.”

Starosta Nakielski Krzysztof Błoński również wyraził swój szacunek: „Wydarzenie ma dla wszystkich wyjątkowe znaczenie. Jest to jeden z najważniejszych symboli heroizmu żołnierza polskiego. Było to nie tylko militarne zwycięstwo, po którym w naszych sercach pozostanie pamięć żywa. Nie zapominajmy o przeszłości, która kształtowała tożsamość i świadomość o przeszłości. Chcemy by pamięć o ich czynach była przekazem dla kolejnych pokoleń. Nasze województwo nosi teraz te same ważne wartości: wolność, solidarność i patriotyzm” – powiedział.

W części oficjalnej uroczystości odbył się wykład dr. Sławomira Łanieckiego pt. „Armia gen. Andersa – Udział II Korpusu Polskiego w Bitwie o Monte Cassino”, a także ogłoszono wyniki konkursu plastycznego „Czerwone Maki Spod Monte Cassino”. Wojewoda Kujawsko-Pomorski osobiście wręczył nagrody laureatom konkursu, co wywołało wiele emocji wśród uczestników.

Ewa Winiarz, wnuczka Wojciecha Spławskiego, w imieniu swoim i rodziny podziękowała za zorganizowane uroczystości. Zwróciła się również do młodzieży, aby kontynuowała pamięć o tych ważnych wydarzeniach. Obecni na uroczystościach posłowie, parlamentarzyści oraz przedstawiciele organizacji kombatanckich podkreślali, jak istotne jest kultywowanie pamięci o bohaterach Monte Cassino.

Bitwa pod Monte Cassino, dowodzona przez generała Władysława Andersa, miała ogromne znaczenie strategiczne dla przebiegu II wojny światowej. Po wojnie w województwie toruńskim i bydgoskim osiedliła się grupa weteranów 2 Korpusu Polskiego. Jednym z nich był Albin Rudaś, który po wojnie znalazł swój nowy dom w Kcyni. Jego pamięć uczczono podczas uroczystości, a słowa „Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie” wyryte na miejscu wiecznego spoczynku zdobywców Monte Cassino, przypomniała jego rodzina.


Na podstawie: UW w Bydgoszczy