Uroczysty koncert w Bydgoszczy na 25-lecie Polski w NATO
Bydgoszcz świętuje kluczowe rocznice związane z NATO, podkreślając swoje znaczenie na wojskowej mapie Polski i Europy.
  1. 25 lat członkostwa Polski w NATO oraz 20-lecie NATO Joint Force Training Centre w Bydgoszczy.
  2. Udział wysokich rangą oficjali, w tym Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.
  3. Wystąpienia podkreślające wzrost bezpieczeństwa i międzynarodowej współpracy dzięki NATO.
  4. Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego z muzyką patriotyczną i międzynarodową.

W zabytkowych wnętrzach Filharmonii Pomorskiej imienia I. J. Paderewskiego, znamienite osobistości oraz mieszkańcy naszego miasta zgromadzili się, aby uczcić dwa ważne jubileusze: 25. rocznicę wstąpienia Polski do NATO i dwudziestolecie funkcjonowania NATO Joint Force Training Centre. Obecność Podsekretarza Stanu Stanisława Wziątka, który reprezentował Ministerstwo Obrony Narodowej, nadała uroczystości szczególnego znaczenia.

"Przez te 25 lat mamy w sobie poczucie bezpieczeństwa. Mamy działania, które doprowadziły do tego, że zbudowaliśmy współpracę międzynarodową" - mówił Podsekretarz Stanu Stanisław Wziątek, podkreślając jak ważny dla bezpieczeństwa kraju był ten strategiczny krok. W swoim wystąpieniu odczytał również list od Premiera Władysława Kosiniaka-Kamysza, który zaznaczył, że "szczególnie ważne są gwarancje bezpieczeństwa związane z członkostwem w sojuszu Północnoatlantyckim."

W ciągu ostatnich dwudziestu lat Bydgoszcz zyskała na znaczeniu jako jedno z kluczowych miast dla NATO w Polsce. To tutaj, w 2004 roku, zainaugurowano działalność Centrum Szkolenia Sił Połączonych, najstarszej jednostki NATO w tej części Europy. Rozwój instytucji związanych z NATO, jak Centrum Eksperckie Żandarmerii Wojskowej czy Grupa Integracyjna Sił NATO w Polsce, przyczynił się do wzrostu znaczenia miasta na wojskowej mapie regionu.

Podczas uroczystości Wojewoda Michał Sztybel powiedział: "Skoro bezpieczeństwo jest najważniejsze, to decyzja o wstąpieniu Polski do NATO była najważniejszą decyzją polityczną Polski po 1989 r., która drastycznie zmieniła naszą sytuację polityczną".

W ramach świętowania tych ważnych rocznic odbył się również koncert, w którym wystąpił Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Repertuar obejmował zarówno utwory patriotyczne, jak i piosenki z państw członkowskich NATO, co było muzycznym odzwierciedleniem ducha współpracy i braterstwa, które są fundamentem sojuszu.

Wydarzenie to nie tylko okazja do świętowania, ale także do refleksji nad rolą, jaką nasze miasto odgrywa na arenie międzynarodowej, promując wartości takie jak bezpieczeństwo, współpraca i otwartość. Dzięki NATO, Bydgoszcz stanowi ważny punkt na mapie europejskiej obronności.


Wg inf z: UW w Bydgoszczy