NATO przygotowuje się do ćwiczeń STDE-24 w Europie Środkowej
W nadchodzącej pierwszej połowie 2024 roku, Europa Środkowa stanie się areną dla jednego z największych ćwiczeń wojskowych w historii NATO. W ramach misji STEADFAST DEFENDER-24, około 90 000 żołnierzy z krajów członkowskich Sojuszu, w tym Szwecji, będzie testować swoje zdolności obronne. To nie tylko pokaz siły, ale także znaczący sprawdzian dla Sojuszu w kontekście rosnących napięć na arenie międzynarodowej.
  1. W pierwszej połowie 2024 roku odbędzie się STEADFAST DEFENDER-24 - seria ćwiczeń wojskowych NATO.
  2. Ćwiczenia będą miały miejsce głównie w Europie Środkowej z udziałem około 90 000 żołnierzy z państw NATO oraz Szwecji.
  3. Głównym celem jest sprawdzenie gotowości Sojuszu do obrony przed potencjalnym atakiem.
  4. STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24 mają charakter defensywny i nie są skierowane przeciwko konkretnemu państwu.
  5. Planowane działania są reakcją na agresywną postawę i aktywność Federacji Rosyjskiej.
  6. Ćwiczenia będą największą demonstracją zdolności obronnych NATO od czasu rozszerzenia Sojuszu w 1999 roku.
  7. Zbiegną się one w czasie z 75. rocznicą powstania NATO.
  8. DRAGON-24 będzie testem dla Sił Zbrojnych RP, angażując ok. 20 000 żołnierzy i 3500 jednostek sprzętu z 8 państw NATO.
  9. Ćwiczenia obejmą działania na lądzie, w powietrzu, na morzu oraz w cyberprzestrzeni.
W ramach przygotowań do nadchodzących manewrów, Sojusz Północnoatlantycki dokłada wszelkich starań, aby zapewnić, iż jego siły są gotowe stawić czoła każdemu wyzwaniu. Celem tych ćwiczeń jest nie tylko sprawdzenie i poprawa interoperacyjności między państwami członkowskimi, ale również wyraźne zademonstrowanie determinacji i solidarności w obronie wspólnych wartości. W obliczu rosnących zagrożeń, takich jak prowokacyjne działania Federacji Rosyjskiej, NATO podkreśla swoją gotowość do obrony każdego cala terytorium państw członkowskich. W ćwiczeniach DRAGON-24, które stanowią część większego zestawu manewrów STEADFAST DEFENDER-24, polskie siły zbrojne zostaną poddane testowi na wielu płaszczyznach operacyjnych. Współdziałanie jednostek na lądzie, w powietrzu, na morzu, a także w cyberprzestrzeni ma na celu weryfikację gotowości i zdolności reagowania na wszelkiego rodzaju zagrożenia. To nie tylko sprawdzian dla wojskowych, ale także okazja do zaprezentowania siły i jedności, która stanowi fundament dla bezpieczeństwa europejskiego. W tym kontekście, ćwiczenia te są wyrazem wspólnej determinacji do obrony pokoju i stabilności w regionie oraz na świecie.
Na podst. Powiat Bydgoski