Jak rozwija się rynek nieruchomości w Bydgoszczy? Odpowiadamy!
Rynek nieruchomości w Bydgoszczy charakteryzuje się przede wszystkim dużą dostępnością mieszkań, co pokazują dane z rynku pierwotnego. Bydgoszcz jest numerem jeden, jeśli chodzi o dostępność lokali mieszkalnych i stosunek zarobków do cen mieszkań. Ile mieszkań powstaje każdego roku w Bydgoszczy? Dlaczego warto przyjrzeć się nowym inwestycjom Grupy Murapol?

Mieszkania Bydgoszcz – rozwój rynku nieruchomości

Rynek pierwotny w Bydgoszczy rozwija się powoli, aczkolwiek konsekwentnie i stabilnie od wielu lat. Każdego roku na bydgoskim rynku nieruchomości przybywa od kilkuset do najwyżej trzech tysięcy nowych mieszkań. W najnowszym spisie powszechnym GUS-u w 2021 roku odnotowano zasoby mieszkaniowe miasta na poziomie 156 tys. lokali mieszkalnych. W 2011 roku było 144 tys. mieszkań w Bydgoszczy, a zatem liczba jednostek mieszkalnych w ciągu dekady zwiększyła się zaledwie o 8 proc.

Biorąc pod uwagę wyżej wymienione dane, mogłoby się wydawać, że trudno jest pozyskać nowe mieszkanie w Bydgoszczy, ale nic bardziej mylnego. Ubiegłoroczny raport portalu rynekpierwotny.pl[1] pokazuje, że Bydgoszcz jest jednym z najatrakcyjniejszych rynków nieruchomości w Polsce. Chodzi przede wszystkim o stosunek zarobków do cen mieszkań, który dla Bydgoszczy oraz Katowic wynosił 0,76.

Wskaźnik 0,76 oznacza średni metraż możliwy do zakupienia za przeciętną pensję obowiązującą w Bydgoszczy (teraz 6065 zł brutto). Oferta mieszkań na rynku pierwotnym, jak i wtórnym w Bydgoszczy w ubiegłym roku była relatywnie również wysoka i na równi z innymi dużymi aglomeracjami. Na 1000 bydgoszczan przypadło 21 ofert mieszkaniowych (łącznie 7 tys. mieszkań) – taki sam wynik odnotowały Kraków i Wrocław. Więcej mieszkań na 1000 mieszkańców przypadło tylko Gdańskowi – 23 oferty.

Pierwsza pozycja Bydgoszczy potwierdza, że stolica kujawsko-pomorskiego to miasto odrobinę niedoceniane pod względem atrakcyjności. Jego atutem jest korzystna relacja między poziomem płac i cenami metrażu. Ten sam czynnik pozytywnie oddziałuje m.in. na wyniki Katowic – komentuje Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Jakość życia w Bydgoszczy

W listopadzie 2022 roku zapytano bydgoszczan o to, jak im się żyje w mieście. Zgodnie z przedstawionymi badaniami ankietowymi przez IBRiS, 57 proc. mieszkańców Bydgoszczy twierdzi, że są „raczej zadowoleni” lub „zdecydowanie zadowoleni” z obecnego poziomu życia. Zupełnie odmiennego zdania było 16 proc. respondentów. 27 proc. ankietowanych wyraziło zaś opinię neutralną. Jak twierdzą eksperci, wyniki są bardzo zbliżone do innych miast.

Nowe mieszkania Bydgoszcz – na co zwrócić uwagę?

W Bydgoszczy realizowanych jest coraz więcej wielorodzinnych inwestycji mieszkaniowych. Jak w każdym dużym mieście, trudno jest deweloperom pozyskać grunty pod zabudowę w zabytkowym centrum miasta, dlatego zwracają się oni ku bardziej odległym dzielnicom. Zdecydowanie Fordon jest miejscem, w którym warto szukać swojego wymarzonego mieszkania.

W Nowym Fordonie realizujemy inwestycję Murapol Osiedle Akademickie, położoną w pobliżu Politechniki Bydgoskiej i Lasu Gdańskiego. Łącznie wybudujemy w tej lokalizacji prawie 700 kompaktowych lokali mieszkalnych w 8 budynkach, z czego dwa budynki już są gotowe, dlatego klienci mogą odebrać klucze zaraz po zakupie. To wyjątkowe miejsce dla osób poszukujących zielonej enklawy na mapie miasta, zaledwie kwadrans od Starego Rynku – mówi Łukasz Tekieli, dyrektor ds. sprzedaży w Grupie Murapol.

Inwestycja dewelopera Murapol faktycznie zlokalizowana jest w niezwykłym miejscu, ponieważ bezpośrednio sąsiaduje z terenem, na którym w przyszłości ma powstać nowy miejski zieleniec. Na tym obszarze znajdują się fordońskie akweny, które wraz z przestrzenią wokół mają przeistoczyć się w Park Akademicki. Od zera zaprojektowano tutaj przestrzeń rekreacyjno-sportową z boiskami wielofunkcyjnymi, placami zabaw, deptakami, pomostami czy wieżą widokową. Koncepcja przewiduje nawet powstanie kąpieliska i wypożyczalni sprzętu wodnego.

Wszystkie budynki Murapol Osiedla Akademickiego mają wdrożony Home Management System. To oznacza, że mieszkańcy w swoich czterech ścianach mogą stosować urządzenia typu smart home i sterować temperaturą, oświetleniem czy zaworami wody. Korzystając z rozwiązań automatyki mieszkaniowej można zmniejszyć zużycie energii nawet do 29 proc. w skali roku. Co więcej, można to robić zarówno zdalnie przy wykorzystaniu aplikacji mobilnej, jak i manualnie dzięki przyciskom funkcji hotelowej. Mieszkania są wyposażone ponadto w filtry antysmogowe, zapewniające stały dopływ czystego powietrza, wolnego od zanieczyszczeń, alergenów czy nawet owadów.

Stawiając na proekologiczne rozwiązania, deweloper zaprojektował na terenie Murapol Osiedla Akademickiego stację ładowania pojazdów elektrycznych oraz stojaki rowerowe dla miłośników rowerowych wędrówek, do czego zachęca okoliczna infrastruktura i Las Gdański. Dzięki zastosowaniu oświetlenia LED w częściach wspólnych w budynkach wspólnota mieszkaniowa zaoszczędzi na rachunkach za prąd.

[1] https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/ranking-dostepnosci-mieszkan/12118/