Wał napędowy jest bardzo ważnym elementem układu przekazywania napędu. To główny łącznik między silnikiem, a kołami. Jego awaria może to połączenie całkowicie przerwać, co automatycznie skutkuje zatrzymaniem pojazdu. Wał przekazuje moc z taką intensywnością, z jaką my jako kierowcy naciskamy pedał gazu. Jego prędkość obrotowa nie jest mała, co jeszcze bardziej zwiększa ryzyko awarii. Z tym elementem jest jednak bardzo podobnie jak ze wszystkim – dbając o niego mamy pewność, że nie stanie mu się krzywda. Poniżej postaramy się więc wyjaśnić, czym jest regeneracja wałów napędowych oraz z czego składa się cały ten proces. Zapraszamy!
W jaki sposób wał przekazuje moc?
We wstępie wspomnieliśmy, że prędkość obrotowa wału jest zazwyczaj wysoka. Z tego zdania można wywnioskować, że element ten podczas pracy obraca się i właśnie w ten sposób przekazuje energię. Zlokalizowany jest w podwoziu i biegnie równolegle do linii całego samochodu. Swój początek ma tuż obok skrzyni biegów, a koniec na moście napędowym z mechanizmem różnicowym. Sęk w tym, że taki schemat występuje wyłącznie w napędach na tył bądź na cztery koła. Przednionapędowe pojazdy nie wymagają tak obszernego elementu, gdyż wystarczą im jedynie półosie.
Wał obraca się względem swojej, poziomej osi obrotu. Napędzany jest od strony silnika, skąd swoją energię prowadzi na tylną oś. Warto również wspomnieć, że element ten kształtem przypomina długi walec.
Regeneracja wału napędowego – z czego się składa?
Oddając wał do regeneracji, musimy liczyć się z tym, że może on być lekko nadszarpnięty. Specjaliści chcąc to sprawdzić, będą musieli w pełni go zdementować i oczyścić. Na podstawie oględzin określa się stopień deformacji i uszkodzenia samej części. Po dokładnym wyczyszczeniu i wyzbyciu się rdzy z powierzchni wału, stwierdza się dokładny stan poszczególnych komponentów. W razie konieczności, specjaliści będą zmuszeni wymienić niektóre części po to, by przywrócić wałowi pełną sprawność.
Kiedy wał jest poskładany i dokładnie wyczyszczony, przechodzi się no najważniejszej czynności, a dokładniej do wyważania. Samo wyważanie wałów napędowych w Bydgoszczy ma za zadanie zlikwidować powstające podczas pracy elementu drgania i wibracje. Te najczęściej przyczyniają się do uszkodzenia całego układu przenoszenia napędu i są niezwykle szkodliwe dla samochodu. Po precyzyjnym wyważeniu, wystarczy jedynie polakierować cały element i ponownie zamontować do pojazdu.
Dlaczego regeneracja wału jest tak ważna?
Po części odpowiedzieliśmy na to pytanie już wcześniej. Niemniej jednak wał pomimo swojej banalnej charakterystyki i niezbyt skomplikowanego wyglądu, pełni kluczową rolę w kontekście pracy pojazdu. To zwykły, najczęściej stalowy pręt, którego zadaniem jest wyłącznie kręcenie się. Niemniej jednak, zły zakres obrotu może prowadzić do szybszego ścierania się zębów na mechanizmie różnicowym, co pokosztuje właściciela danego pojazdu naprawdę sporo. Warto więc dbać o swój samochód i wszystkie jego elementy na bieżąco, a nie dopiero wtedy, gdy coś się zepsuje.