Monitoring w pracy a prawo

Wiele firm decyduje się na monitoring w miejscu pracy lub zakładzie. Czym dokładnie jest monitoring? Rozumiemy go jako szczególny nadzór nad terenem zakładu pracy lub terenem wokół zakładu pracy w postaci środków technicznych umożliwiających rejestrację obrazu. Jak wygląda to od strony prawnej?

Kiedy można założyć monitoring w miejscu pracy?

Zgodnie z artykułem 222 § 1 Kodeksu pracy, monitoring może zostać wykorzystany tylko i wyłącznie w sytuacjach, gdy jest to niezbędne do:

  • zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom
  • ochrony mienia i własności znajdującej się na terenie zakładu pracy
  • kontroli produkcji
  • zachowania informacji zawodowych w tajemnicy

Przykładem są choćby częste kradzieże w miejscu pracy, co skutkuje dużymi stratami finansowymi firmy. W takim przypadku wskazaniem do założenia monitoringu jest chęć ochrony mienia. Decydując się na monitoring, Brodnica jest miastem, w którym można znaleźć profesjonalistów w zakresie doradztwa i montażu rzetelnych aparatur. Więcej informacji dotyczących monitoringu znajdziesz na n-systems.pl

Obowiązki i prawa pracodawcy

To jednak nie wszystko. Pracodawca jest zobowiązany do poinformowania pracowników o wprowadzeniu monitoringu, nie później niż 2 tygodnie przed jego uruchomieniem. Dodatkowo może on przetwarzać nagrane obrazy wyłącznie do celów, w których zostały zebrane, przez okres maksymalnie 3 miesięcy. Dłuższy okres obejmuje nagrania, które są wykorzystywane jako dowód w postępowaniu prawnym.

Zakaz stosowania monitoringu

Nie w każdym miejscu istnieje możliwość założenia monitoringu nie łamiąc jednocześnie przepisów prawnych. Zakaz stosowania monitoringu obowiązuje na terenie:

  • pomieszczeń udostępnianych zakładowej organizacji związkowej
  • pomieszczeń sanitarnych
  • szatni
  • stołówek
  • palarni

Informacje te regulowane są w artykule 222 § 11 Kodeksu Pracy. Oczywiście i tutaj są wyjątki - w wyżej wymienionych miejscach można zamontować monitoring wyłącznie wtedy, gdy jest on niezbędny do realizacji określonego w art. 222 § 1 celu oraz gdy jednocześnie nie naruszy to godności i dóbr pracowników. Jeśli pracodawca jest zmuszony do założenia monitoringu w pomieszczeniu sanitarnym, wcześniej musi uzyskać zgodę zakładowej organizacji związkowej (lub przedstawicieli grona pracowników, jeżeli zakładowa organizacja związkowa nie funkcjonuje).

Monitoring a nagrywanie dźwięków

Monitoring służy przede wszystkim do nagrywania obrazów. Stosowanie kamer rejestrujących jednocześnie także dźwięk (np. rozmowy prowadzone między pracownikami) może - w przypadkach nieuregulowanych przepisami prawa - zostać uznane za naruszenie prywatności. To z kolei wiąże się z odpowiedzialnością administracyjną, cywilną, a nawet karną.