Kiedy wybrać się do neurologa?

Układ nerwowy, jest jednym z ważniejszych systemów w organizmie człowieka, a przy tym jest najbardziej skomplikowanym. Jest systemem, który zarządza całym organizmem. Z jego pomocą, możemy przetwarzać bodźce czy poruszać kończynami. Poza tym, koordynuje również prace naszych narządów wewnętrznych. Właśnie dlatego, jakiekolwiek dysfunkcję układu, przekładają się na funkcjonowanie całego organizmu. Jeśli mamy do czynienia z chorobą neurologiczną, udajemy się do neurologa. A czym dokładnie się zajmuje?

Kim właściwie jest neurolog?

Neurolog, to specjalista z dziedziny neurologii. Do jego zadań należy profilaktyka, diagnostyka oraz leczenie chorób związanych z układem nerwowym. W trakcie wizyty, neurolog przeprowadza z pacjentem bardzo szczegółowy wywiad oraz sprawdza czynności układu. Między innymi, neurolog zajmuje się udarami oraz stanami poudarowymi. Ale również leczy padaczkę czy Parkinsona.

Typowymi objawami schorzeń są zawroty głowy, pogorszenie pamięci oraz osłabienie mięśni. Można również wyróżnić zaburzenia równowagi, czucia czy widzenia. Kiedy zauważymy u siebie jakiekolwiek objawy, warto abyśmy udali się do specjalisty.

Czym zajmuje się neurolog dziecięcy?

Neurolog dziecięcy Poznań, jest to specjalista który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób związanych z układem nerwowym dzieci. Zajmuje się nie tylko ocenianiem rozwoju mózgu dziecka, ale również schorzeń nerwowo-mięśniowych bądź urazów, do których doszło podczas porodu.

Jeśli chodzi o dzieci, wizyta u neurologa jest niezbędna gdy ciąża była zagrożona lub mnoga, w ciąży kobieta miała infekcję bądź zażywała jakiekolwiek leki, poród odbywa się poprzez cesarskie cięcie lub podczas porodu wystąpiły komplikację bądź powikłania.

Objawami, występującymi u niemowląt czy noworodków, które mogą być wskazaniem do konsultacji z neurologiem, mogą być: asymetria ciała, wzmożone napięcie mięśniowe, wiotkość, prężenie się, wyginanie ciała czy zaciskanie pięści. Do takiej wizyty, mogą nas skłonić również częste wymioty czy też zaburzenia snu.

Niezależnie od wieku dziecka, niepokojące mogą być również takie objawy: jakiekolwiek napady drgawek, zaburzenia ruchów, omdlenia czy trudności w nauce, zaburzenia słuchu. Wizytę u neurologa dziecięcego, zazwyczaj sugeruje pediatra i to właśnie on daje skierowanie na wizytę do specjalisty.

Co należy ze sobą zabrać na wizytę:

  • medyczną dokumentację,
  • kartę ciąży (jeśli chodzi o noworodka czy niemowlę),
  • listę leków zażywanych przez dziecko, oraz notatki o chorobach neurologicznych występujących w rodzinie,
  • zapisane własne obserwacje na temat zachowań dziecka.