Finanzamt, czyli instytucja odpowiadająca naszemu urzędowi skarbowemu, odpowiada za zeznania podatkowe w Niemczech i przyjmowanie zaliczek na poczet podatku dochodowego. Wielu Polaków pracuje u naszych zachodnich sąsiadów. Legalna praca rodzi ze sobą obowiązki w postaci deklaracji podatkowej. Obowiązek rozliczenia mają osoby uznane za rezydentów. Z kolei Ci, którzy chcą odzyskać zwrot podatku również muszą wypełnić stosowne formalności. Cała procedura nie jest skomplikowana. Warto pamiętać terminach i ulgach podatkowych, z których warto skorzystać, aby otrzymać dodatkowe pieniądze za pracę w Niemczech. Podpowiadamy, jak to zrobić!
Złóż zeznanie podatkowe w Niemczech przez Internet z Holandia.org
Zgodnie z niemieckim prawem za rezydenta uznaje się pracownika, który przebywał na stałe lub w sposób ciągły 6 miesięcy na terenie Niemiec. Rezydent ma obowiązek rozliczenia się z Finanzamt i uzyskiwanych dochodów. Z kolei nierezydenci mogą dobrowolnie wypełnić zeznanie podatkowe, aby starać się o zwrot podatku z Niemiec. W wielu przypadkach takie działanie jest korzystne i przynosi korzyści w postaci kwoty opiewającej nawet na kilkaset euro. Warto złożyć swój niemiecki PIT wcześniej. Dzięki czemu pieniądze mogą trafić na konto bankowe w ciągu 6 tygodni. A jak to zrobić? Więcej o zwrocie podatku przeczytasz na https://holandia.org/zwrot-podatku-z-niemiec/.
Rezydenci i ulgi podatkowe. Skorzystaj z odliczeń i ciesz się niższym podatkiem
Rezydenci w Niemczech mogą liczyć na spore przywileje podatkowe m.in. wspólne rozliczenie z małżonkiem, prawo do korzystania z wolnej kwoty od podatku czy zwrot kosztów dojazdu do pracy lub zakupu odzieży roboczej. W tym celu konieczne jest przedstawienie rachunków do Finanzamt potwierdzających ich zakup.
Rozliczenie podatku w Niemczech poza wyznaczonym terminem może skutkować karami finansowymi, które są wysokie. Wypełnij deklarację podatkową online i nie przejmuj się formalnościami!