Osuszanie stosuje się głównie do wysuszenia nadmiaru wody w materiałach w związku z pracami budowlanymi lub uszkodzeniem przez wodę. W przypadku uszkodzenia przez wodę, ogólną zasadą jest jak najszybsze zastosowanie osuszania, ale ponieważ charakter i zakres szkód spowodowanych przez wodę jest bardzo zróżnicowany, konieczna jest ocena właściwego podejścia w zależności od sytuacji.
Równie ważnym parametrem w przypadku uszkodzenia przez wodę jest to, ile czasu woda musiała przeniknąć przez konstrukcję budynku, wyposażenie itp. Ważne jest również, aby wymiana powietrza była jak najniższa, aby uniknąć przedostawania się wilgotnego powietrza do pomieszczenia. Ogólne zasady w dodatku dadzą ci pewne kierunkowe dane empiryczne do naśladowania, ponieważ często prawie niemożliwe jest obliczenie 100% poprawnego wymogu osuszania w sytuacji uszkodzenia wody.
W przypadku wysychania nowo wybudowanego budynku należy również utrzymywać niską wymianę powietrza, ale najważniejszym parametrem, który należy wziąć pod uwagę, jest zawartość wody w różnych użytych materiałach. Często musisz dotrzymać terminu, tj. Masz tylko ograniczoną ilość czasu na wykonanie pracy.
Inaczej jest w budynkach już zamieszkałych lub po prostu starych tam dobrze jest przy okazji zająć się grzybem, który mógł zagnieździć się w ścianach. Często w dużych miastach, gdzie systemy odprowadzania deszczówki nie dają rady i budynki są zalewane trzeba sięgnąć po osuszanie budynków Warszawa czy inne duże polskie miasta mają niestety ten problem.