W ostatnich latach wzrosła liczba Polaków, którzy decydują się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Dłużnik traci majątek, jednak w zamian zyskuje możliwość życia bez żadnych długów. Czy takie rozwiązanie się opłaca?
Kiedy powinno się ogłosić upadłość konsumencką?
Zgodnie z prawem z ogłoszenia upadłości konsumenckiej mogą skorzystać osoby, które wpadły w długi z przyczyn losowych. Dotyczy to między innymi: utraty pracy w wyniku upadłości firmy, poważnego zachorowania (np. choroby nowotworowej), trudnej sytuacji życiowej (np. śmierci partnera i współkredytobiorcy). Więcej dowiesz się na https://www.jkmiw.pl/upadlosc-konsumencka/
Upadłość konsumencką warto ogłosić, gdy rosnące odsetki i wysokość zarobków uniemożliwiają dokonanie spłaty zadłużenia. W takiej sytuacji wyjście z długów jest nierealne, nawet gdy co miesiąc komornik zajmuje część pensji.
Upadłość konsumencka a wyjście z długów
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest równoznaczne ze zlicytowaniem majątku dłużnika przez komornika. Uzyskane w ten sposób środki są przeznaczane na poczet wierzytelności. Pozostałe długi w wyznaczonej przez sąd części dłużnik spłaca przez kilka kolejnych lat. Po ich upływie jest wolny od długów, a wierzyciele tracą prawo do dochodzenia roszczeń. Dzięki temu osoba zadłużona może uregulować swoją sytuację finansową, nawet gdy suma jej wierzytelności kilkukrotnie przekracza wartość całego majątku.
Spłatę długów po ogłoszeniu upadłości nadzoruje syndyk, który dba również o to, by rzeczy osobiste dłużnika (np. sprzęt niezbędny do nauki lub codzienna odzież) nie zostały zlicytowane.