Kiedy konieczna jest kalibracja alkomatu

Jeśli kiedykolwiek byłeś w sytuacji, w której musiałeś wcześniej zrobić test alkomatem, wiesz jak przydatne może to być. Na rynku możemy znaleźć alkomaty do prywatnego użytku, które w prosty i szybki sposób mogą określić, czy jesteś trzeźwy, czy nie w ciągu zaledwie pięciu sekund – oszczędzając zarówno czas, jak i zakłopotanie związane z kwestionowaniem stanu trzeźwości. Mając w domu alkomat możesz sobie pozwolić na więcej niż jedna lampka wina do kolacji, bo rano w prosty sposób sprawdzić ilość alkoholu w wydychanym powietrzu. Zakup więc urządzenie i zadbaj, aby została zrobiona kalibracja alkomatu.

Kalibracja alkomatu - czy to konieczne

Kalibracja alkomatu to proces dostosowania aparatu do znanego standardu. Służy do pomiaru stężenia alkoholu we krwi za pomocą analizatora oddechu. Dzięki kalibracji alkomatu mamy zapewnione prawidłowe działanie urządzenia. Daje nam to praktycznie całkowitą pewność, że wyniki testu oddechowego są prawidłowe, czyli dają obraz naszych możliwości co do prowadzenia samochodu, roweru, pracy zawodowej czy opieki nad osobą nieletnią. Kalibracja alkomatu to proces upewniania się, że oprogramowanie działa poprawnie i spełnia wymagania stawiane przez inżynierów. Za pomocą oprogramowania można przeprowadzić różnorodne testy i symulacje, aby znaleźć optymalne ustawienia i znaleźć najlepszy sposób ich optymalizacji.

Kalibracja alkomatu - kiedy należy ją wykonać

Kalibracja alkomatu ma ogromne znaczenie, jeżeli chodzi o pokazywanie prawidłowych wyników testu, dlatego kalibrację powinniśmy robić zgodnie z instrukcją i jedynie autoryzowany serwis, taki jak https://neomaniak.pl może kalibrować alkomaty innymi technikami, które są dozwolone przez producenta.

Bez względu na to jak często korzystamy z alkomatu, powinniśmy go kalibrować zgodnie z zaleceniami. Nie ma tu zastosowania zasada, że skoro używamy alkomat raz na rok, to on się nie psuje i kalibrować go nie musimy. Każdy alkomat powinien być kalibrowany najlepiej co 6 miesięcy, a minimum co 12 miesięcy. Należy również brać pod uwagę ilość wykonanych testów. Każdy producent ma ustaloną inną ilość, bo od 20 do 500 testów. Jeżeli więc przykładowe 20 testów zrobimy w ciągu miesiąca, należy skalibrować alkomat w celu jego poprawnego działania, bez względu na to czy ostatnio była robiona kalibracja. Alkomat oddajemy do serwisu jeżeli:

  • błędne wyniki - alkomat wykrywa alkohol w wydychanym powietrzu pomimo, że osoba nie spożywała go
  • wynik badania bez zmian - podczas badań alkomat cały czas pokazuje jeden wynik
  • brak wyświetlonego wyniku testu
  • urządzenie było narażone na czynniki atmosferyczne lub jest uszkodzony mechanicznie