Jakie wyróżniamy rodzaje paneli fotowoltaicznych

Osoby, które interesują się fotowoltaiką dobrze wiedzą, że jest to opłacalne rozwiązanie nie tylko dla firm i rolników, ale także gospodarstw domowych. Jednak przed całą inwestycją warto zwrócić uwagę na takie czynniki jak rodzaj i moc paneli, odpowiedni typ ogniw fotowoltaicznych, powierzchnia, kształt i pokrycie dachu. Oczywiście profesjonalna firma zajmie się tym wszystkim i na podstawie audytu sporządzi odpowiedni projekt dla naszego domu. Poniżej dowiesz się nieco więcej na temat rodzajów paneli fotowoltaicznych.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Na początku warto zapoznać się z tym, jak działają panele fotowoltaiczne. W nich znajdują się ogniwa, które są zbudowane z płytek krzemowych. Dzięki temu mogą one reagować z promieniami słonecznymi. Foton, czyli jednostka światła, pada na ogniwo krzemowe i jest ona przez nie pochłaniana. Dochodzi więc do wybicia elektronu z jego naturalnej pozycji. Skutkuje to wprawieniem go w ruch. Tutaj mówimy już o przepływie prądu elektrycznego.

Panele fotowoltaiczne nie są jednak wystarczające, aby zasilić nasze urządzenia z gniazdek domowych. Konieczne jest przekształcenie prądu stałego w przemienny. Wykorzystuje się do tego falownik, inaczej zwany inwerterem. To, jak nasza instalacja będzie wydajna, zależeć będzie od wyboru odpowiedniego rodzaju paneli fotowoltaicznych.

Panele monokrystaliczne

Te panele są wykonywane z pojedynczych kryształów krzemu. Wykorzystywana jest do tego bardziej wymagająca technologia, przez co rozwiązanie te jest droższe. Rozwiązanie to jednak zyskuje na popularności ze względu na to, że jest efektywniejsze. Dzięki temu możemy się zdecydować na mniej modułów fotowoltaicznych, przez co zaoszczędzimy na przestrzeni. Jest to szczególnie przydatne, jeśli decydujemy się na montowanie paneli na gruncie lub jeśli nie mamy wystarczająco dużo wolnego miejsca na dachu.

Panele polikrystaliczne

Są to najbardziej popularne panele fotowoltaiczne na rynku. Do ich produkcji wykorzystuje się wiele kryształów krzemu. Ich stworzenie jest o wiele prostsze i tańsze, przez co bardziej opłacalne. Producenci więc oferują niższe ceny za ten rodzaj ogniw. Jest to rozwiązanie polecane dla osób, które liczą na jak najszybszy zwrot inwestycji z fotowoltaika w Zachodniopomorskim.

Panele cienkowarstwowe

Jest to najtańszy rodzaj paneli fotowoltaicznych na rynku. Są one wykonywane z krzemu amorficznego, CIS, CIGS oraz CdTe. Oczywiście logiczne jest to, że wraz z niższą ceną raczej nie będziemy się spodziewać najlepszej sprawności. Warto jednak wspomnieć, że te panele są najbardziej odporne na wysokie temperatury. Utraty uzysku energii w miesiącach letnich nie są więc tak znaczące. Ten rodzaj ogniw potrzebuje również wsparcie ze strony inwertera transformatowego izolowanego galwanicznie. Cena za to rozwiązanie może więc okazać się wcale nie taka niska.

Podsumowanie

Inwestując więc w fotowoltaikę należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Jednym z nich jest właśnie rodzaj paneli. Najbardziej popularne są obecnie panele polikrystaliczne, jednak monokrystaliczne wciąż są chętnie wybierane przez inwestorów. To, jaki rodzaj wybierzemy, zależy w dużej mierze od naszych potrzeb i predyspozycji.