Jak wygląda edukacja przedszkolaka?

Wielu osobom wydaje się, że czas spędzony w przedszkolu to czas beztroski i zabawy. Często zapominamy, że to dla dziecka okres intensywnej nauki i zdobywania nowych umiejętności. Oczywiście, czas na zabawę jest bardzo ważny, a nierzadko udaje się ją z edukacją połączyć. Edukacja przedszkolna w żadnym razie nie powinna być jednak sprowadzana wyłącznie do zabawy. Co warto więc o niej wiedzieć?

Czego dziecko uczy się w przedszkolu?

Na pytanie o to, czego dziecko uczy się w przedszkolu, można by odpowiadać godzinami. Nie da się bowiem wymienić i krótko scharakteryzować wszystkich umiejętności, które nabywa malec w przedszkolu. Dziecko uczy się między innymi spędzania czasu bez rodziców. Nauka samodzielności jest bardzo ważna dla przyszłego rozwoju młodego człowieka. Ponadto, przedszkolak opanowuje zasady współżycia w grupie społecznej, bawiąc się z innymi dziećmi. Uczy się nawiązywać przyjaźnie, dowiaduje się jak rozwiązywać pierwsze konflikty w pokojowy sposób.

Nierzadko styka się z trudnymi emocjami i uczy się je akceptować. Ponadto, w przedszkolu dziecko jest przygotowywane do nauki w szkole. Poznaje pierwsze literki oraz liczby. Bez tego niemożliwa byłaby dalsza edukacja. Przedszkole to również miejsce, które dba o koordynację ruchową malca. Prowadzone są zajęcia mające na celu poprawę ogólnej sprawności dziecka. Na tym etapie można nierzadko wykryć oraz zapobiegać wadom postawy. Można również zauważyć, czy dziecko nie zdradza objawów autyzmu. Oczywiście, jak już wspomniano na wstępie, edukacja przedszkolna zapewnia dzieciom również rozrywkę. Zdecydowana większość dzieci wspomina czas spędzony w przedszkolu jako bardzo przyjemny.

Jakie zajęcia dodatkowe są często organizowane?

W przedszkolach bardzo często organizowane są różnego rodzaju zajęcia dodatkowe. Nie dotyczy to tylko i wyłącznie przedszkoli prywatnych. Mowa tu między innymi o nauce języka obcego. Bardzo często nauczany jest w przedszkolach język angielski. Jak zaś powszechnie wiadomo, im wcześniej dziecko rozpocznie swoją przygodę z obcymi językami, tym lepsze będą tego rezultaty. Ponadto, w wielu przedszkolach dzieci mają również możliwość skorzystania z pomocy logopedy. Dzięki regularnym ćwiczeniom ze specjalistą, możliwe jest uniknięcie poważnych wad wymowy w przyszłości. Ponadto, ćwiczenia logopedyczne umożliwiają eliminowanie powstałych już wad wymowy.

Przedszkole Truskawkowe Pole - zobacz więcej informacji o ofercie edukacyjnej przedszkola językowo-sportowego.

Nie sposób nie zauważyć, że w wielu przedszkolach dziecko ma również możliwość uczestnictwa w zajęciach teatralnych czy w warsztatach psychologicznych. Dzięki tego rodzaju rozwiązaniom przedszkolak może odkryć co go interesuje. Warsztaty psychologiczne wyposażą zaś malca w narzędzia niezbędne w walce z trudnościami adaptacyjnymi. Warto zaznaczyć, że oferta dodatkowych zajęć w wielu przedszkolach jest bardzo bogata. Aby dziecko nie czuło się przytłoczone mnogością zajęć dodatkowych, należałoby pamiętać o umiarze. Przytłoczenie dziecka obowiązkami w wieku przedszkolnym może stanowić źródło późniejszych trudności wychowawczych. Zawsze należy więc upewniać się co do tego, że przedszkolak jest zadowolony z zajęć, w których uczestniczy.