Próchnica u dzieci - przyczyny, zapobieganie, sposoby leczenia

Przychodząc z dzieckiem do gabinetu stomatologicznego, na pewno obawiasz się, że diagnozą, którą usłyszycie będzie słynna próchnica. Niestety w dzisiejszych czasach jest to niezwykle popularne schorzenie zębów, które dotyka już zębów mlecznych u najmłodszych, kilkuletnich pacjentów. Jak wygląda jej leczenie i co zrobić, żeby ustrzec przed nią dziecko?

Umów wizytę jak najszybciej

Pierwsze zmiany o charakterze próchniczym u dzieci czasami naprawdę trudno zauważyć. Objawem nie jest bowiem od razu ból czy też czarne plamy. Na zębach mlecznych, najwcześniejszym objawem próchnicy jest charakterystyczny, lepki nalot o barwie żółto-białej. Jeśli dziecko nie pozwala na dokładne oglądanie uzębienia przez rodziców, można ich po prostu nie zauważyć. Leczenie próchnicy u dzieci powinno zaś rozpocząć się jak najwcześniej, już na początku jej rozwoju - zapobiegnie to dalszej degradacji zęba, jak i jej przenoszeniu na kolejne zęby. Konieczne jest więc regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego, gdzie specjalista dokona przeglądu całej jamy ustnej oraz doradzi w jaki sposób je pielęgnować. A jeśli uzna, że próchnica zaczęła się rozwijać, przeprowadzi odpowiednie leczenie. Ważne jest przy tym, wybieranie stomatologów przyjaznych dzieciom, którzy cechują się profesjonalnym podejściem do małego pacjenta. Dzieci potrafią doskonale odczytywać emocje dorosłych i jeśli maluch poczuje, że w danym gabinecie panuje miła atmosfera, na pewno chętniej podda się leczeniu.

Metody leczenia próchnicy

Co to jest próchnica zębów? Jest to choroba tkanek twardych zębów, która pojawia się w momencie kiedy demineralizacja zębów przeważa nad ich remineralizacją. Dochodzi do tego w wyniku złożenia się kilku czynników, takich jak: zasiedlenie jamy ustnej przez bakterie próchniczotwórcze, posiadanie w jamie ustnej pożywki dla tych bakterii w postaci węglowodanów oraz indywidualnych predyspozycji do rozwoju próchnicy. Obecnie próchnica zębów mlecznych pojawia się nawet u najmłodszych dzieci, często mamy do czynienia również z tzw. próchnicą butelkową (wiążę się z częstym piciem słodkich napoi lub mleka z butelki). Dla zdrowia zębów i komfortów malucha, próchnica powinna być jak najszybciej leczona. Większość osób nie ma najlepszych wspomnień z leczenia próchnicy w dzieciństwie. Borowanie, ból i silne, drażniące nos, chemiczne zapachy. Całe szczęście dzisiejsze metody leczenia są znacznie nowocześniejsze, a przez to zdecydowanie ograniczają dyskomfort odczuwany przez dziecko. W większości przypadków możliwe jest choćby zastosowanie znieczulenia miejscowego, którego podanie również może być całkowicie bezbolesne (jeśli gabinet korzysta z komputerowej metody znieczulania), żele znieczulające posiadają zaś przyjemny zapach. O tym jak będzie dokładnie wyglądał przebieg leczenia decyduje oczywiście dentysta, jednak w przypadku stomatologii dziecięcej używa się takich materiałów odtwórczych jak: szkło-jonomerowe (cementy), kompomery i kompozyty - każdorazowo dobierane przez stomatologa. 

Higiena jamy ustnej dzieci

Nie można zapominać, że próchnica jest chorobą infekcyjną i może przenieść się z rodziców na dziecko - żeby jej zapobiec należy unikać takich sytuacji jak oblizywanie smoczka dziecka. Jej rozwój następuje bardzo dynamicznie, nawet w sytuacji kiedy nie widać tego gołym okiem. Profilaktykę próchnicy należy więc rozpocząć jak najszybciej, a jej najważniejszym punktem jest oczywiście właściwa higiena jamy ustnej. W przypadku niemowląt i noworodków, które nie posiadają jeszcze zębów, nie można zapominać o przemywaniu dziąseł po każdym posiłku. Dotyczy to zarówno karmienia piersią, jak też podawaniu mleka z butelki. Najlepiej więc unikać przy tym sytuacji, kiedy dziecko usypia podczas karmienia. Dzieci starsze, których dieta jest już urozmaicona, powinny oczywiście minimalizować ilość cukru w diecie oraz pilnować mycia zębów co najmniej dwa razy dziennie (warto przyglądać się czy dziecko robi to poprawnie i kontrolować czystość zębów). Z diety należy wykluczyć wszelkie słodzone napoje, a w przypadku słodyczy dobrze pamiętać o tym, że w rozwoju próchnicy bardziej istotna jest częstotliwość ich spożywania niż ilość zjedzona w trakcie jednego posiłku. Chcesz ustrzec dziecko przed próchnicą? Korzystaj z regularnych przeglądów jamy ustnej w dziecięcym gabinecie stomatologicznym, gdzie dowiesz się dokładnie jak dbać o zdrowy uśmiech malucha.