Hotel na własność – czy to jest możliwe?

Zakup nieruchomości pod wynajem jest jedną z bardziej interesujących form lokaty własnego kapitału. Ostatnimi czasy opłacalne stało się inwestowanie w aparthotele i system condo. Kluczem do sukcesu jest dogodna lokalizacja obiektu hotelowego, w którym znajduje się apartament lub pokój przeznaczony na wynajem krótkoterminowy. Podpowiadamy, w jaki sposób można mieć część hotelu na własność.

Inwestowanie w apart- i condohotele

Deweloper buduje nieruchomość komercyjną, po czym sprzedaje ją inwestorowi – osobie prywatnej lub podmiotowi gospodarczemu. W przypadku aparthotelu to właściciel lokalu decyduje, w jakim terminie obiekt jest wynajmowany. Niektóre obiekty wyróżniają się infrastrukturą podobną do hotelu, to znaczy znajduje się w nich recepcja, restauracja czy strefa wellness. Komfortowe apartamenty na własność składają się zazwyczaj z salonu z aneksem kuchennym, sypialni oraz łazienki. Na właścicielu aparthotelu spoczywają koszty związane z utrzymaniem nieruchomości.

Inwestowanie w condohotel również cieszy się dużą popularnością. Zazwyczaj cały obiekt jest zarządzany przez sieć hotelową lub profesjonalną firmę i tzw. operatora. W większości przypadków właściciel pokoju hotelowego o standardzie 3, 4 lub 5 gwiazdek może z niego korzystać w czasie, gdy lokal nie jest wynajmowany. Stopa zwrotu z condohotelu wynosi nawet 10 proc. od zainwestowanego kapitału.

O czym należy pamiętać wybierając apartament na własność?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na lokalizację obiektu hotelowego. Inwestorzy powinni ocenić, czy miejsce położenia condohotelu ma potencjał turystyczny. System condo sprawdzi się zwłaszcza w miejscowościach nadmorskich i górskich oraz w największych miastach. Właściciele hotelu w atrakcyjnej lokalizacji nie muszą się martwić o jego obłożenie. Apartament w centrum Warszawy, Krakowa czy Wrocławia z pewnością będzie cieszył się dużym zainteresowaniem. Strzałem w dziesiątkę bywa również pokój hotelowy nad Bałtykiem czy na Mazurach.

Przed podpisaniem umowy z deweloperem, warto dokładnie zapoznać się z jej treścią i proponowanymi warunkami współpracy. Zanim dojdzie do finalizacji zakupu nieruchomości w systemie condo, inwestor powinien sprawdzić doświadczenie firmy deweloperskiej oraz stan jej finansów. Obsługa condohotelu należy do operatora, który odpowiada za czystość i usługi gastronomiczne. Poza tym przejmuje część kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości oraz ma za zadanie przyciągnąć najemców.

Najbezpieczniej jest kupić apartament lub pokój hotelowy od dewelopera, który zbudował już kilka obiektów komercyjnych. Aparthotele różnią się od condohoteli rodzajem oferowanych lokali i ich wyposażeniem. Apartamenty są lepiej dostosowane do wynajmu długoterminowego, ponieważ znajduje się w nich aneks kuchenny. Ich aranżacja oraz powierzchnia użytkowa przypomina bardziej klasyczne mieszkanie niż standardowy pokój hotelowy. Obydwa projekty inwestycyjne mogą zapewnić nabywcy stały zysk, bardziej opłacalny niż założenie lokaty bankowej.

Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl