Jak wyciągnąć wkładkę zamka w drzwiach

Wymiana wkładki w drzwiach nie należy do czynności bardzo skomplikowanych i z dużym prawdopodobieństwem powodzenia możemy zająć się wymianą samodzielnie. Powstaje więc pytanie: jak się do tego zabrać?

Jaką wkładkę wybrać

Gdy czeka nas wymiana wkładki w drzwiach, musimy dobrze zaplanować sobie pracę. Najważniejsze jest zakupienie wkładki, która będzie pasowała do naszego zamka. Wkładka nie może być zbyt długa, bo nie damy rady przykręcić szyldów do drzwi, ani nie może być zbyt krótka, bo doprowadzi to do tego, że nie będziemy w stanie włożyć do niej klucza i cały zamek będzie bezużyteczny. Dlatego przed wybraniem się na zakupy, upewnijmy się, jakiej dokładnie potrzebujemy wkładki. Jeśli nie mamy pewności co do tego, możemy zabrać do sklepu starą wkładkę i poprosić o wymiarowo taki sam model. Dopiero potem możemy zabrać się bez obaw do montażu nowej wkładki. Powstaje jednak pytanie, jak zdemontować niesprawną, czy zużytą już wkładkę. To oczywiście nie jedyny powody wymiany wkładki, bo możemy równie dobrze uznać, że obecna wkładka nie spełnia naszych wymagań dotyczących bezpieczeństwa.

Demontaż wkładki

Jak zabrać się do demontażu starej wkładki? Pierwszym krokiem powinno być odkręcenie śrub widocznych po zewnętrznej stronie zamka oraz śruby mocującej wkład. Następnie należy włożyć do zamka klucz i przekręcić go o 45 stopni- w prawo, w lewo- i możemy wyjąć środek zamka. Nie jest to więc zbyt skomplikowany zabieg, dlatego powinniśmy bez problemu poradzić sobie z próbą demontażu starej wkładki. Bardzo ważne jest to, by posiadać klucz do aktualnej wkładki, bo bez niego wymiana może być dużo bardziej problematyczna.

Nową wkładkę zakładamy w ten sam sposób. Klucz wkładamy do środka, obracamy o 45 stopni i powinniśmy bez problemu móc włożyć nową wkładkę do zamka. Pamiętajmy też, aby dokręcić wszystkie śruby w sposób zdecydowany, najlepiej wkrętarką. Na koniec warto sprawdzić, czy aby na pewno wszystko działa. Zróbmy to zanim dokręcimy szyld, żeby nie musieć znowu go później odkręcać- to niepotrzebna dodatkowa robota. Przekręćmy zamek w jedną oraz w drugą stronę i jeśli uznamy, że wszystko jest w porządku, możemy dokręcić szyld.

Jak widać demontaż i montaż wkładki należy do czynności możliwych do wykonania przez każdego z nas. To dobra wiadomość, bo jesteśmy w stanie zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy nie musząc wzywać do wymiany ślusarza.

Zobacz także - Mechanizm zamka do drzwi. Wyjaśniamy jak działa