Soczewki jednodniowe czy miesięczne. Które wybrać?

Soczewki kontaktowe wciąż zyskują na popularności i coraz więcej osób rezygnuje na ich rzecz z noszenia okularów. Dylematem jest jednak wybór odpowiedniego rodzaju. Na rynku dostępne są soczewki jednodniowe i miesięczne. Które wybrać?

Soczewki jednodniowe

Jednodniowe soczewki są przeznaczone do użytku jednorazowego. Każdego ranka należy założyć nową parę, poprzednią wyrzucając do kosza. Występują w wielu kolorach i o różnych mocach. Zazwyczaj są bardzo cienkie i mają wysokie uwodnienie. Na ich powierzchni szybko gromadzą się osady z oka, dlatego też nie mogą być używane wielokrotnie.

Soczewki jednodniowe - wady i zalety

Ten rodzaj soczewek kontaktowych polecany jest szczególnie osobom, które potrzebują okazyjnie założyć soczewki, np. podczas uprawiania sportów czy uczęszczania na basen (po wyjściu z kąpieli można założyć nową parę bez obaw o wniknięcie drobnoustrojów z wody). Nie rezygnują jednak z okularów na stałe. Soczewki jednodniowe będą dobrym rozwiązaniem dla osób mających wrażliwe oczy lub takich, które cierpią na alergie powodujące swędzenie i łzawienie oczu.

Soczewki jednodniowe świetnie sprawdzą się w podróży. W ekstremalnych warunkach, gdzie dbanie o higienę wielorazowych soczewek może być problematyczne, jednorazowe sprawdzą się idealnie. 

Korzystanie z soczewek jednodniowych to droższa inwestycja, niż w przypadku soczewek miesięcznych. W grę wchodzi także kwestia ekologiczności. W celu zmniejszenia produkcji plastiku, lepiej wybierać soczewki miesięczne.

Wybór soczewek jednodniowych to również mniejsze ryzyko infekcji, np. zapalenia rogówki czy spojówek. W przypadku takiego rodzaju szkieł, ryzyko wniknięcia drobnoustrojów jest znikome. 

Soczewki miesięczne

Soczewki miesięczne są grubsze od jednodniowych i należy wymieniać je co miesiąc. Żywotność soczewek wynosi 30 dni. Są bardziej odporne na wysychanie, jednak należy je regularnie dezynfekować przy pomocy specjalnych płynów. Sprzedawane w szczelnym, jednorazowym opakowaniu są natychmiast gotowe do użycia. 

Soczewki miesięczne - wady i zalety

Używanie miesięcznych soczewek wiąże się z zachowaniem rygorystycznej higieny. Przechowywanie i pielęgnacja wymaga więcej uwagi - za każdym razem po zdjęciu soczewek należy opuszkiem palca delikatnie je wyczyścić z drobinek, a następnie włożyć do pojemniczka ze świeżym płynem do soczewek. 

Pojemniki do soczewek wymienia się przynajmniej raz w miesiącu. Zwykle płyny nadają się do użycia przez okres od 3 do 6 miesięcy. Związane to jest ze zwiększeniem żywotności soczewek oraz rozwojem bakterii. W przypadku niezachowania odpowiedniej pielęgnacji, istnieje większe ryzyko infekcji.

Trzeba także uważać, aby nie zgubić szkiełka z pary. Inaczej konieczny będzie zakup nowych. To także wybór dla cierpliwych osób.

Codzienne zakładanie i zdejmowanie soczewek kontaktowych może być nieco problematyczne. Po pewnym czasie można jednak dojść do wprawy.

Dostępne są szkła, które można zmieniać rzadziej i w których można spać. Należy to jednak wcześniej skonsultować ze specjalistą. Miesięczne soczewki nie obciążają także domowego budżetu tak, jak jednorazowe.

Jakie soczewki wybrać?

Zarówno soczewki miesięczne, jak i jednodniowe mają swoje plusy i minusy. Jeśli zatem za wyborem soczewek nie przemawiają kwestie dotyczące wady wzroku, to warto wybrać taki rodzaj, który pasuje do indywidualnych preferencji oraz tempa prowadzonego życia. W obu przypadkach zyskuje się większy komfort w porównaniu z okularami. Soczewki zwiększają wygodę w trakcie uprawiania sportów i nie parują zimą.