Kanapa ze skóry w stylu Chesterfield, a może nowoczesny fotel z podnóżkiem? Obite skórą meble wypoczynkowe mają wiele zalet, dlatego cieszą się sporym powodzeniem wśród klientów. Warto jednak pamiętać, że mają także swoje minusy. O czym warto pamiętać przed zakupieniem sofy, narożnika lub fotela ze skóry?
Skóra naturalna a ekologiczna
Do obicia kompletu wypoczynkowego ze skóry stosuje się zasadniczo dwa różne materiały – skórę naturalną oraz skórę ekologiczną. Każda z nich ma swoje zalety i wady, dlatego warto wziąć je pod uwagę przy wyborze mebli do salonu czy biura.
Skóra naturalna jest droższa, ale bardziej komfortowa, estetyczna oraz wytrzymalsza od ekologicznej. Odpowiednio zaimpregnowana zapewnia skuteczną ochronę przed plamami, wnikaniem wilgoci, a także jest elastyczna, dlatego nie jest podatna na spękania.
Z kolei meble ze skóry ekologicznej są tańsze, lecz mniej trwałe. Eko skóra, czyli tworzywo sztuczne, najczęściej poliuretanowe, pozwala na wykonanie estetycznie wyglądających mebli, które są łatwe do utrzymania w czystości – są zmywalne. Jednak takie wyposażenie jest w wyższym stopniu narażone na uszkodzenia – spękanie, prucie się.
Jasne kolory bardziej problematyczne
Kanapy, fotele czy narożniki ze skór można kupić w wielu kolorach. Przy ich doborze warto kierować się nie tylko estetyką, lecz również praktycznością.
Elegancko wyglądają meble skórzane w kolorze beżowym lub w innych jasnych odcieniach. Trzeba jednak pamiętać o tym, że są one w wyższym stopniu narażone na zabrudzenia. Nie dość, że łatwiej widać na nich zabrudzenia z osadzającego się z czasem kurzu, to mogą być łatwo poplamione przez tusz długopisu, a nawet niebieskie jeansy.
Komfort czy prestiż?
Przy podejmowaniu decyzji o odpowiednim komplecie wypoczynkowym warto też pamiętać o tym, że skóra nie zawsze zapewnia pełen komfort. Szczególnie latem, gdy temperatury są wyższe, pojawia się problem z nadmierną potliwością skóry przy kontakcie z takimi materiałami.
Gdy zatem celem jest komfortowy wypoczynek, warto rozważyć zakupienie mebli wykończonych tkaninami obiciowymi zamiast skóry.
Ważna systematyczna pielęgnacja
W końcu warto pamiętać o tym, że skórzane meble wypoczynkowe, zwłaszcza te ze skóry naturalnej, będą wymagały odpowiedniej pielęgnacji za pomocą dedykowanych środków. Są to specjalne mleczka, kremy lub balsamy.
Systematyczna konserwacja skóry naturalnej pozwala na wydłużenie jej trwałości i nadaje meblom atrakcyjny wygląd.