Dlaczego warto dobrze wyposażyć swojego pracownika?
Praca może przynieść pożądane rezultaty tylko wtedy, gdy wykonuje się ją w bezpiecznych i możliwie jak najbardziej komfortowych warunkach. Ta myśl jest zresztą główną wykładnią dla powstających przepisów BHP (bezpieczeństwo i higiena pracy). W stworzeniu odpowiedniego środowiska dla pracowników pomoże odzież robocza i ochronna.
Dlaczego warto dobrze wyposażyć swojego pracownika?
Pracownik wyposażony w odpowiednie ubranie ma zapewnione komfort i bezpieczeństwo. Dzięki temu, może odważniej podchodzić do wykonywania obowiązków. Nie musi się martwić się tym, że coś może mu się stać. Jest o wiele spokojniejszy, przez co ma możliwość poświęcenia większej uwagi wypełnianiu zleconych mu zadań. Dodatkowo nie rozpraszają go uciążliwe bodźce związane z miejscem pracy. Chodzi o takie względy jak m. in.: hałas, niska lub wysoka temperatura, wilgoć, ryzyko poparzenia bądź zatrucia czy porywiste podmuchy wiatru.
Przestrzeganie ogólnie przyjętych standardów
Odzież robocza i ochronna powinna być noszona przez przedstawicieli bardzo dużej liczby zawodów. Co więcej, zaopatrzenie w nią podwładnych jest często wymagane przez złożone przepisy BHP. Jak wiemy, uchybienie tym normom prawnym może poskutkować nałożeniem ogromnych kar finansowych. Ponadto, niezadowolenie pracowników przełoży się na ich odejścia, nieefektywne wykonywanie obowiązków, a nawet na składanie doniesień do takich organów jak inspekcja pracy. Warto zatem odpowiednio wyposażyć podwładnych nie tylko ze wzg. praktycznych, ale również prawnych i moralnych. Nasi podwładni mają prawo do tego, by czuć się bezpiecznie!
Kogo należy zaopatrzyć się w odzież BHP?
Jak już wspomniano wcześniej, odzież robocza i ochronna powinna być stałym elementem wyposażenia przedstawicieli wielu grup zawodowych. Do tego szerokiego grona zaliczają się m. in.:
- budowlańcy
- mechanicy
- medycy
- lakiernicy
- hutnicy
- górnicy
- chemicy
- ochroniarze
- pracownicy gastronomii
- robotnicy wysokościowi
- członkowie służb porządkowych.
Oczywiście, grup wymagających ochrony jest o wiele więcej. Poza tym, wymienione przykłady można dzielić na kolejne, pomniejsze aspekty. Powyższe zestawienie ma za zadnie tylko pokazać, w jak wielu branżach noszenie odzieży ochronnej jest konieczne. Rzecz jasna, w przypadku każdej z nich potrzebne są inne elementy garderoby, których noszenie jest konieczne ze względu na specyficzne warunki pracy. Stanowi to dowód na to, jak szeroki jest asortyment odzieży roboczej i ochronnej. Powinniśmy także pamiętać, że odzież robocza to także rękawice antyprzecięciowe.
Zapewnijmy bezpieczeństwo swoim pracownikom
Przedstawione argumenty pokazują, że zakup odzieży roboczej i ochronnej jest obowiązkiem pracodawcy. Wynika on jednak nie tylko z obowiązujących przepisów BHP, lecz jest również uzasadniony względami praktycznymi, ekonomicznymi i etycznymi. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego tekstu niesumienni przedsiębiorcy zmienią swoje postępowanie. Dbajmy o innych, gdyż - jak to się ostatnio mówi - dobra karma wraca! Zainwestowany teraz czas i pieniądze, z pewnością zwrócą nam się w przyszłości - i to w dwójnasób. Nie ma chyba lepszej motywacji dla każdego szanującego się pracodawcy!
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski