Często chcielibyśmy zmienić coś w swojej figurze, jednak nie potrafimy osiągnąć założonego celu. Nasze samodzielne zmagania nie przynoszą spodziewanych efektów. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może okazać się dobry dietetyk. Dietetyk to specjalista, który zajmuje się wpływem żywności i żywienia na zdrowie człowieka i uczy zasad zdrowego odżywiania oraz opracowuje zalecenia żywieniowe dla osób zdrowych i z różnymi chorobami jak np. nadwagą i otyłością, których przyczyny mogą mieć charakter genetyczny i pozagenetyczny. Tycie może być spowodowane chorobami, o których nie mamy pojęcia np. zaburzeniami w gospodarce hormonalnej. Otyłość spowodowana chorobą jest jednak zjawiskiem stosunkowo rzadkim, a za szybkie przybieranie na wadze w największej mierze odpowiadają inne czynniki. Za najczęstsze przyczyny uważane są nieprawidłowy sposób odżywiania oraz niewłaściwy styl życia czyli nieodpowiednia dieta i brak aktywności fizycznej.
Przybieranie na wadze często jest wynikiem naszych zaniedbań, albo gdy już zdecydujemy się na zmianę stylu życia, zaczynamy stosować dietę i katujemy się ćwiczeniami, a waga nie zaczyna pokazywać mniej, a czasami nawet więcej kilogramów. Za nadmierne przybieranie na wadze w dużej mierze odpowiada spowolniony metabolizm. Wolna przemiana materii to nie tylko wynik stosowania nieodpowiedniej diety i siedzącego trybu życia. Czasami sami, nieświadomie wpływamy na tempo naszego metabolizmu, głodząc się, jedząc nieregularnie oraz sięgając po z pozoru zdrowe produkty, które tak naprawdę niewiele mają wspólnego z odchudzaniem.
Gdy już zdecydujemy się na skorzystanie z porady dietetyka, pierwsza wizyta związana jest z wykonaniem analizy składu masy ciała. Jest to badanie obrazujące m.in. zawartość tkanki tłuszczowej i beztłuszczowej, wody oraz tłuszczu około narządowego w organizmie człowieka. Badanie to jest bezbolesne i wykonywane jest na urządzeniu przypominającym wagę. Podczas pierwszej wizyty dietetyk przeprowadzi również wywiad żywieniowy, który ma na celu określenie sposobu naszego odżywiania i wyłapaniu popełnianych przez nas błędów żywieniowych. Usłyszymy także pytania o naszą pracę, aktywność fizyczną, przebyte choroby, czy też przyjmowane leki. Wszystko to ma wpływ na ustalenie planu żywieniowego, dlatego ważne jest poinformowanie dietetyka o wszelkich dolegliwościach czy preparatach, które zażywamy.
Należy pamiętać, że dietetyk jest w stanie bardzo szybko zorientować się, czy jesteśmy z nim szczerzy. Często bowiem zdarza się, że na takiej wizycie mijamy się z prawdą, wstydząc się swoich przyzwyczajeń, czy złych nawyków żywieniowych. To bardzo duży błąd, ponieważ jeśli dietetyk nie pozna stylu naszego życia i odżywiania, nie będzie w stanie nam pomóc i wyeliminować naszych błędnych nawyków. Na tej podstawie dietetyk ma obraz pacjenta i może doradzić co, kiedy i jak jeść, jakie produkty wybierać, a jakich unikać, jak przygotowywać potrawy i jakie nawyki zwalczać.
Może również okazać się, że dietetyk będzie potrzebował wyników badań, które potwierdzą czy jesteśmy w pełni zdrowi, czy też cierpimy na jakieś schorzenie. Wówczas dopiero będzie w stanie określić indywidualny i odpowiedni plan żywieniowy.
Każda osoba bez względu na to czy jest szczupła, ma nadwagę czy jest otyła, jest chora lub też zupełnie zdrowa może udać się do dietetyka, którego porady nie zawężają się jedynie do rozpisania diety, lecz kompleksowo odnoszą się do tematyki żywienia w każdym aspekcie życia człowieka. Dla jednych przecież celem może być zrzucenie zbędnych kilogramów, a dla innych spełnieniem marzeń jest przytycie, czy też poprawa kondycji i samopoczucia.
Wtedy warto skorzystaj z pomocy dobrego dietetyka http://www.kolczynska.dietetyk-vita.pl/ - dietetyk Warszawa Ursynów, który ustali indywidualny plan żywienia, czyli odpowiednią dietę uwzględniającą nasze oczekiwania i stan zdrowia.